Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mimo łagodnej zimy, mobilne płuca są czarne. Jeszcze są w Rydułtowach. Ustroń ich nie chciał

Facebook Twitter

Pomimo łagodnej zimy, mobilne płuca są czarne. Choć, jak zauważają członkowie Polskiego Alarmu Smogowego, nie tak czarne, jak w poprzednich edycjach. Widać, że jakość powietrza, którym oddychamy, z każdym rokiem się poprawia.

mobilne płuca
Mobilne płuca w Czerwionce-Leszczynach fot. Polski Alarm Smogowy

Mobilne płuca – pokazują czym oddychamy

Akcja „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” zakończyła się już w Czerwionce-Leszczynach, obecnie trwa w Rydułtowach. Mechaniczne płuca Polskiego Alarmu Smogowego pojawiły się na kilka dni w Ustroniu w ramach pikiety i happeningu antysmogowego. Nie zostały jednak podłączone, bo akcją nie były zainteresowane władze miasta.

Emil Nagalewski: Zdarzają się takie sytuacje, kiedy dostajemy odpowiedź odmowną, że ta akcja nie wpisuje się w działania antysmogowe danej gminy, że dana gmina podejmuje inne działania. I kolejna kampania, kolejna akcja nie jest potrzebna. Ja rozumiem samorządowców, bo jak płuca potrafią podczas poważnego epizodu smogowego, to one się szybciej zabarwią na ciemny kolor, być może czarny. Dana gmina źle wypadnie w tych zestawieniach i samorząd będzie musiał się tłumaczyć, a to pewnie dla nikogo nie jest wygodne. Natomiast ja podkreślam, to jest przede wszystkim akcja edukacyjna, ona ma pomóc samorządom. W wielu miejscach jest przyczynkiem do rozpoczęcia dyskusji o problemie, do zainicjowania kampanii antysmogowej. Obawy wielu samorządów są moim zdaniem trochę na wyrost.

Emil Nagalewski – Polski Alarm Smogowy

mówi Emil Nagalewski z Polskiego Alarmu Smogowego. To już piąta edycja akcji, w ramach której mechaniczne płuca ustawiane są w różnych lokalizacjach, by pokazać mieszkańcom czym oddychają.

W Ustroniu mobilnych płuc nie chciano ustawić. fot. Polski Alarm Smogowy 

Dobra wiadomość jest taka, że po 14 dniach wyjeżdżają z danej miejscowości już nie tak czarne jak to było kilka lat temu.

Emil Nagalewski: Druga dobra wiadomość jest taka, że województwo śląskie nie wyróżnia się negatywnie na tle innych województw, jak też to miało miejsce przed laty. Te płuca wyjeżdżają szare, co pokazuje, że jednak jeszcze mamy dużo pracy, żeby to powietrze doprowadzić do takiej jakości, która nie będzie zagrażała zdrowiu mieszkańców. Natomiast nie jest tak źle, jak było kiedyś.

Co ma wpływ na poprawę jakości powietrza w regionie?

Emil Nagalewski: Na pewno pogoda, bo zimy są łagodne. Nie są tak ostre, jak jeszcze przed paroma laty, co ma też wpływ na to, że mniej tego opału używamy, mniej kopciuchy pracują. Ale też pozytywny wpływ w województwie śląskim ma też uchwała antysmogowa, która jednak wymusza zmianę sposobu ogrzewania i kotłów ciuchów, i fatalnej jakości paliwa jednak ubywa. To odczuwamy własnym nosem. I to można też dostrzec na tych modelach naszych płuc, które krążą po województwie śląskim.

Mobilne płuca odwiedziły już 40 miejscowości w całej Polsce. W województwie śląskim oprócz miejscowości w naszym regionie były też w Łaziskach Górnych, Lublińcu, Częstochowie, Mysłowicach i Czeladzi. W Rydułtowach będą ustawione do 23 lutego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj