Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Żółto wszędzie. Tak pyli sosna

Facebook Twitter

Żółty pył na samochodach, na parapetach, na balkonach, nawet na praniu. Winna jest sosna, która właśnie teraz pyli.

Sosna wydziela ogromne ilości pyłków, które uczulają rzadko, ale ze względu na swoje wysokie stężenie, potrafią dokuczyć alergikom. Pyłek sosny może być dla alergików uciążliwy, może powodować podrażnienie błon śluzowych nosa czyli katar, możliwe jest także łzawienie oczu.

Pylenie sosny rozpoczyna się w połowie maja i utrzymuje do połowy czerwca, teoretycznie, bo wiele zależy od panujących w danym sezonie warunków atmosferycznych.

Sosna to jedno z najpopularniejszych drzew w naszym regionie. Rok temu, w kwietniu 2019 roku, nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, Robert Pabian mówił o odbudowie lasu zniszczonego w 2017 roku przez trąbę powietrzną pomiędzy Kuźnią Raciborską a Nędzą. Wymieniał jakie drzewa zostały posadzone, była wśród nich sosna:

Tak naprawdę to przyroda o tym decyduję co sadzimy, bo to zależy od żyzności gleby. Wszędzie tam, gdzie ta gleba jest żyźniejsza wprowadzamy jak najwięcej gatunków liściastych, to miejscami jest nawet 50%. Natomiast na siedliskach uboższych, glebach piaszczystych gatunkiem właściwym, który rósł, rośnie i rosnąć musi jest sosna. Z gatunków liściastych dąb, na fragmentach bardziej mokrych olcha i na tych wszystkich terenach, które odnawiamy wprowadzamy również gatunki biocenotyczne np. dzikie krzewy, drzewa owocowe tak, żeby ten skład gatunkowy na miarę możliwości siedliska wykorzystać i urozmaicić.

Prace nasadzeniowe na terenach zniszczonych w 2017 roku przez huragan, potrwają nawet do 2021 roku.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lipca 2021