Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Opowieści o regionie: poroże w naszych lasach [PODCAST]

Facebook Twitter

Opowieści o regionie prezentują kolejny temat z naszych lasów. Przyrodnik, ornitolog Tomasz Sczansny o tym, że marzec to czas zbiorów w lasach: zbiorów poroża, bo jelenie właśnie teraz zrzucają swoje "korony".

Opowieści o regionie
Jeleń szlachetny/ fot.T.Sczansny

Opowieści o regionie: posłuchaj kolejnych części

Opowieści o regionie: poroże

Tomasz Sczansny: Marzec to czas, kiedy jelenie zrzucają poroże, samce mają na głowie taki imponujący oręż. To wygląda na coś takiego, co jelenie tworzą przez całe życie, a tak naprawdę to poroże pojawia się co roku, mówi się, że „jelenie nakładają poroże”, zaledwie w 3 miesiące, używają je w czasie rykowiska, by pokazać miejsce w stadzie. Rykowisko odbywa się jesienią, we wrześniu, a teraz w marcu jelenie zrzucają poroże i my możemy je znaleźć w lasach. To się dzieje rok do roku.

Jeleń szlachetny/ fot.T.Sczansny

Tomasz Sczansny: To jest coś niezwykłego, bo poroże w ciągu dnia rośnie nawet 2 centymetry, to ogromny wysiłek energetyczny dla zwierzęcia. Poroże na początku jest pokryte skórką, która przypomina zamsz. To się fachowo nazywa scypuł, on jest delikatny i bardzo unerwiony. Już roczne zwierzę nakłada poroże, na początek nazywa się to szpicaki, to jest taka pojedyncza tyka i z każdym rokiem tych odnóg poroża przybywa, ale błędem jest liczenie wieku jelenia po ilości odnóg w porożu. Tak samo jak ludzie myślą, że po ilości kropek można policzyć wiek biedronki:)

Poroże/ fot.T.Sczansny

Tomasz Sczansny: Takie poroże można spotkać wszędzie, w naszych lasach jelenie są pospolite. Zdarza się, że obie sztuki leżą obok siebie, one ważą około 7 kilogramów jedna, więc taki jeleń nosi na głowię około 14 kilogramów. Myślę, że czuje ulgę i odciąża swoją szyję. Ale pamiętajmy, że poroże jest symbolem siły jelenia, gdy on je traci staje się tzw. gomułą i od razu dostaje wciery od innych, czasami młodszych, które wcześniej gonił.

Poroże/ fot.T.Sczansny

Tomasz Sczansny: Mylnie mówi się, że poroże to rogi, a rogi mają krowy czy żubry, muflony czy owce, to wytwór skórny, jak nasze paznokcie i rogi rosną przez całe życie zwierzęcia. Rogi w środku są puste. Poroże mają jelenie, daniele, sarny czy łosie, to się różnie nazywa: u jeleni to wieniec, u sarny- parostki, taki roczny koźlak ma guziki, a daniele czy łosie mają łopaty.

Poroże/ fot. T.Sczansny

Tomasz Sczansny: Każdy kto znajdzie poroże w lesie, może je sobie zabrać. To jest niesamowita radość, gdy coś takiego się znajdzie. Można przejść czasami dziesiątki kilometrów i nie znajdzie się ani jednego. Jedni zbierają dla siebie, inni oddają do skupu. Z poroża robi się ozdoby: guziki, wieszaki, żyrandole.

Jeleń szlachetny fot.T.Sczansny

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj