Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

ZUS: Możesz jeszcze otrzymać świadczenie postojowe

Facebook Twitter

Nadal można się ubiegać o wypłatę świadczenia w związku z wprowadzonym w kraju stanem epidemicznym. Dotychczas częstochowski oddział ZUS zrealizował 32 tys. przelewów na ponad 63 mln złotych. Postojowe trafiło do przedsiębiorców i osób ubezpieczonych.

Mówi Beata Kopczyńska, rzecznik śląskich oddziałów ZUS:

Pierwsze wypłaty świadczenia postojowego rozpoczęły się 15 kwietnia. Wciąż można się ubiegać o to świadczenie. Wnioski mogą być złożone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został ogłoszony stan epidemii. Od 24 czerwca można je składać już tylko elektronicznie, za pośrednictwem platformy usług elektronicznych ZUS. Jak to zrobić? Na stronie internetowej www.zus.pl znajduje się instrukcja jak krok po kroku wypełnić i złożyć taki dokument przez konto PUE.

O świadczenie mogą starać się przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, których dotknęły finansowe skutki pandemii koronawirusa:

Żeby skorzystać z tej formy wsparcia trzeba spełnić określone warunki. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą jednym z nich jest spadek przychodów w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku, chodzi o spadek o co najmniej 15 procent. Załóżmy, że przedsiębiorca składa pierwszy wniosek o postojowe w czerwcu, to w maju jego przychód musiał być o co najmniej 15 procent niższy niż w kwietniu. Świadczenie przyznawane jest na wniosek i według obecnie obowiązujących przepisów może być wypłacone maksymalnie trzy razy. Chcąc wystąpić o kolejne postojowe należy złożyć w ZUS odpowiedni druk RSP-CK lub RSP-DK. Jak już mówiłam, składamy te wnioski tylko elektronicznie.

Oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie śląskim wypłaciły 256 tysięcy świadczeń postojowych dla samozatrudnionych i osób wykonujących umowy cywilnoprawne na kwotę 501,5 mln zł. W całym kraju takich wypłat było ponad 2,2 mln o łącznej wysokości 4,3 mld zł. Od 25 czerwca mieszkańcy regionu otrzymują wsparcie także w postaci dodatku solidarnościowego. Zrealizowano już ponad 12,5 tysiąca wypłat na sumę 16,2 mln zł.

Od 15 kwietnia do 14 lipca najwięcej środków w ramach świadczeń postojowych trafiło do województw:

  • mazowieckie(352,6 tys. wypłat na kwotę 688,1 mln zł),
  • śląskie (256 tys. wypłat na kwotę 501,5 mln zł)
  • małopolskie (241,3 tys. na kwotę 471,8 mln zł)
  • wielkopolskie (224 tys. na kwotę 441,4 mln zł)
  • dolnośląskie (169 tys. na kwotę 329,4 mln zł)

Wnioski o to świadczenie rozpatrywane są na bieżąco, aby pieniądze były wypłacane jak najszybciej i trafiły do wnioskodawców, którzy z powodu epidemii znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Od 24 czerwca takie wnioski należy składać tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Złożenie wniosku drogą elektroniczną pozwala uniknąć błędów, gdyż są automatycznie wypełniane danymi osoby, która je składa. System pilnuje, aby niezbędne informacje zostały uzupełnione. Nie pozwala na przekazanie błędnego formalnie lub niekompletnego wniosku. Osoby, które nie mają dostępu do internetu mogą założyć profil na PUE w placówce ZUS. W zakładaniu profili na PUE pomagają pracownicy Zakładu.

Świadczenie wynosi 2080 zł, ale przedsiębiorcy na karcie podatkowej, jednocześnie zwolnieni z VAT, otrzymają 1300 zł, a osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, z przychodem poniżej 1300 zł, otrzymają sumę przychodów z niezrealizowanych umów.

Oddziały ZUS w województwie śląskim wypłaciły już ponad pół miliarda złotych mieszkańcom regionu w ramach świadczenia postojowego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj