Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

800 plus: Złóż wniosek o świadczenie do końca kwietnia, unikniesz przerwy w jego wypłacaniu

Facebook Twitter

Ponad 297 tys. wniosków o świadczenie 800 plus na nowy okres świadczeniowy wysłali mieszkańcy województwa śląskiego. Aby otrzymywać pieniądze na dzieci bez przerwy, należy do końca kwietnia złożyć wniosek na nowy okres rozliczeniowy.

800 plus - od maja nowy okres rozliczeniowy

W maju rozpoczyna się nowy okres wypłaty 800 plus

W całym kraju ZUS przyjął blisko 2,7 mln wniosków. Jeżeli rodzice nie chcą mieć przerwy w wypłacie świadczenia warto złożyć wniosek do ZUS najpóźniej do 30 kwietnia. Wówczas ZUS wypłaci pieniądze jeszcze w czerwcu, pod warunkiem, że dokumenty będą kompletne i prawidłowo wypełnione.

Nowy okres wypłaty 800+ rozpocznie się 1 czerwca 2024 r. i potrwa do 31 maja 2025 r. Wnioski składane są tylko elektronicznie. Rodzice mają kilka kanałów składania wniosków, mogą to zrobić poprzez swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, przez aplikację mobliną mZUS, przez bankowość elektroniczną czy też portal Emp@tia.

Wnioski na nowy okres rozliczeniowy przyjmowane są od 1 lutego 2024 r. Mieszkańcy województwa śląskiego do 28 marca złożyli 297 849 wniosków, a w całym kraju niemal 2,7 mln. Wypłata 800+ ruszy 1 czerwca.

Zachęcam żeby nie zwlekać z wysłaniem wniosku. Im później trafi do ZUS, tym dłuższa przerwa zanim pieniądze zaczną wpływać na konto. Jeżeli rodzic czy opiekun złoży prawidłowo wniosek do końca kwietnia, pieniądze otrzyma już w czerwcu, jeżeli do końca maja – wówczas pieniądze trafią do 31 lipca z wyrównaniem za czerwiec. Natomiast do 31 sierpnia zostaną wypłacone świadczenia dla wniosków złożonych w czerwcu. ZUS wypłaci świadczenie wraz z wyrównaniem za czerwiec i lipiec, ale trzeba wiedzieć o tym, że przez czerwiec i lipiec nie będzie przelewów 800 plus na konto – mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Beata Kopczyńska

Warto pamiętać o tym, że jeśli rodzice czy opiekunowie spóźnią się z terminami i wniosek o 800 plus na nowy okres świadczeniowy, złożą po 30 czerwca, to nie otrzymają wyrównania od czerwca. Świadczenie będzie przyznane od miesiąca złożenia wniosku. Na przykład, jeśli wniosek wpłynie w lipcu, to rodzic straci świadczenie za czerwiec, a wypłata pieniędzy dotrze na konto dopiero do 30 września. Warto, więc pilnować terminów, by mieć zagwarantowaną ciągłość wypłaty, jak również nie stracić prawa do świadczenia.

W przypadku nowo narodzonego dziecka rodzic ma trzy miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli zrobi to w tym terminie, to otrzyma świadczenie z wyrównaniem od dnia urodzenia dziecka. Świadczenie wychowawcze 800 + przysługuje na dziecko do dnia ukończenia przez nie 18. roku życia. Wynosi 800 zł miesięcznie, a w przypadku opieki naprzemiennej – 400 zł.

Źródło: ZUS

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj