Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

IPN Katowice – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Facebook Twitter

Zgodnie z wolą Sejmu RP obchodzony już po raz piąty jako święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.

IPN zaprasza na spotkania w naszym regionie.

Jest także formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Katowicki IPN włączył się w organizację tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Główne uroczystości odbędą się 27 lutego w Kościele Mariackim w Katowicach, rozpoczną się o godz. 11.30 koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Po koncercie zostanie odprawiona Msza Św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych”, po czym nastąpi Apel Poległych. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, kombatanci oraz uczniowie szkół średnich.

Wieczorem, o godz. 18.00, w Kinoteatrze Rialto w Katowicach, odbędzie się premierowy pokaz płyty dvd „Podziemna Armia Powraca”. Organizatorem wydarzenia jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Stowarzyszenia Pokolenie.

W programie: pokaz płyty dvd z zapisem widowiska „Podziemna Armia Powraca”, w którym wystąpili: Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk, Jerzy Zelnik, Andrzej Perkman i Robert Bielak. Reżyseria: Łukasz Kobiela. Po zakończeniu pokazu zapraszamy na koncert w wykonaniu Leszka Czajkowskiego, Pawła Piekarczyka i Jerzego Zelnika.

1 marca 2015 odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Częstochowie, o godz. 17.30, w kościele p.w. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie zostanie odprawiona msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych.

Później uczestnicy uroczystości wezmą udział w Apelu Poległych. Tego samego dnia o godz. 16.30 w kinie Światowid w Katowicach odbędzie się muzyczno-poetycko-filmowy wieczór poświęcony pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

Katowicki Oddział IPN jest współorganizatorem wydarzenia. W programie wystąpienie Tomasza Goneta na temat Żołnierzy Wyklętych oraz emisja filmów: „Ci co przeżyli” w reż. Marii Dłużewskiej, „Sny stracone, sny odzyskane” w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego.

4 marca 2015 r. o godz. 12.00 w Muzeum Śląska Cieszyńskiego (Cieszyn, ul. Regera 6) odbędzie się otwarcie wystawy pt.: „Rotmistrz Witold Pilecki – ochotnik do Auschwitz”. Okolicznościowy wykład wygłosi  Marek Łukasik (OBEP IPN Katowice).

Ekspozycja została przygotowana przez Jacka Jaśkiewicza ze Stowarzyszenia Solidarność Walcząca. Organizatorem prezentacji wystawy jest Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach we współpracy z Muzeum Śląska Cieszyńskiego i Stowarzyszeniem Solidarność Walcząca we Wrocławiu.

W dniach od 6 do 20 marca 2015 r. w Pedagogicznej  Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej (ul. Komorowicka 48)  prezentowana będzie wystawa „Żołnierze Wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku”.

Ekspozycja została przygotowana przez Oficynę Wydawniczą „Volumen” przy wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa oraz Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

12 marca 2015 r. o godz. 12.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu (ul. Kościelna  11) odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Piotra Życieńskiego „Milcząc, wołają”, poświęconej pracom poszukiwawczym szczątków ofiar systemu komunistycznego, prowadzonych w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach, w latach 201201–2014 przez Instytut Pamięci Narodowej wraz z Radą Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa, w ramach projektu „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956”. Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Książnica Beskidzka w Bielsku – Białej wraz z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zapraszają na wykład Marka Łukasika (OBEP IPN Katowice) pt.: „O wolną Polskę. Podziemie zbrojne na Podbeskidziu 1939-1947″. Wydarzenie odbędzie się 30 marca 2015 r. o godz. 17.00 w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku – Białej (ul. Słowackiego 17 a) w ramach cyklu „Bielskie spotkania z historią najnowszą”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj