Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jastrzębskie Lato Muzyczne startuje już w niedzielę (3.07.)!

Facebook Twitter

Muzyczne niedziele w Jastrzębiu! Od tej najbliższej (3.07.) co tydzień w Parku Zdrojowym będzie można posłuchać koncertów na żywo. Od 16.30 zagra Kapela Podwórkowa BEKA oraz Zespół Szlagier Maszyna. Będzie więc lokalnie, po śląsku, żywiołowo i energetycznie.

Przez cały lipiec: dźwięki od klasycznych, przez bałkańskie do cygańskich. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Jastrzębskie Lato Muzyczne

3 lipca godz. 16.30

KAPELA PODWÓRKOWA BEKA

  • Przeworska Kapela Podwórkowa „BEKA” aktywnie działa na rzecz środowiska lokalnego, biorąc udział w licznych imprezach organizowanych na terenie miasta i okolic, koncertuje na terenie całej Polski oraz za granicą. Biorąc udział i odnosząc sukcesy w licznych przeglądach i festiwalach kapel podwórkowych „Beka” stała się promotorem Przeworska na arenie ogólnopolskiej. Swoją działalnością przyczynia się do krzewienia kultury – folkloru miejskiego – wśród mieszkańców miasta, powiatu, regionu i kraju.

Zespół Szlagier Maszyna

  • Zespół muzyczny wykonujący na koncertach wielkie przeboje lat 80 i 90, jak i własne kompozycje. Elementem charakterystycznym są teksty śpiewane w śląskiej gwarze,
    często o zabarwieniu kabaretowym, co stanowi nie lada przyjemność i dla słuchających występu. Koncerty są żywiołowe i wesołe, a zespół wprowadza publiczność w stan
    uniesienia grając wirtuozowsko na akustycznych instrumentach, prowadząc wspólny śpiew, czy też przypominając dawne, lecz aktualne ludowe przyśpiewki. Szlagier Maszyna ma za sobą wiele nagranych płyt, wiele koncertów na całym świecie i 16 lat wspólnego muzykowania na scenie.

10 lipca godz. 16.30

SYMETRIO

  • Symetrio Trio zostało założone w listopadzie 2013 roku przez trzech studentów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Połączyła ich wspólna pasja, zaangażowanie i chęć pokazania akordeonu jako instrumentu pięknego i wszechstronnego. Krótka współpraca szybko zaowocowała licznymi nagrodami na festiwalach. Trio zdobyło między innymi: II nagrodę w 40 edycji jednego z najbardziej prestiżowych konkursów akordeonowych PIF2015 w Castelfidardo we Włoszech, I nagrodę w 40 edycji jednego z najstarszych konkursów akordeonowych OKUD Istra 2015 w Puli w Chorwacji oraz nagrodę specjalną – IUCA Intertalent Special Prize na Międzyarodowym Festiwalu IUCA (International Union of Concert Accordionists) 2015 w Bratysławie na Słowacji. Zespół aktywnie koncertuje zarówno w Polsce jak i za granicą.W repertuarze znalazły się kompozycje autorskie, tematy jazzowe oraz melodie zaczerpnięte z muzyki tradycyjnej, folkowej w opracowaniu zespołu. Wszystkie dotychczasowe występy spotkały się z bardzo entuzjastycznym odbiorem publiczności.

Operetka – Soliści Opery i Operetki Lwowskiej – Iwanna Komarewicz, Aleksiej  Kuvitanov,  Jerzy Fomenko

  • Iwanna Komarewicz – zadebiutowała w Operze Lwowskiej im. S. Kruszelnickiej partią Oksany w operze S. Ludkiewicza „Dowbusz” (2009, Lwów, Ukraina). W Polsce debiutem Iwanny Komarewicz była partia Mimi w Cyganerii (2013, Opera Sląska w Bytomiu)
    Spiewaczka często koncertuje na Ukrainie  oraz za granicą, m.in. w Szwajcarii, Czechach, Niemczech, Polsce, Francji, Austrii, Szwecji, Norwegii, Węgrzech, Danii.
    Obecnie Iwanna Komarewicz jest wykładowcą śpiewu operowego i kameralnego w Narodowej Akademii Muzycznej im. Łysienki we Lwowie oraz  starszym wykładowcą ze śpiewu na wydziale muzyki w Akademii Humanistyczno-Pedagogicznej im.Tarasa Szewczenki w Krzemieńcu.
    Aleksiej  Kuvitanov – (baryton): studiował naukę śpiewu w College’u Muzycznym we Lwowie oraz w  Narodowej Akademii Muzycznej we Lwowie. Studia uzupełniał w Modenie we Włoszech. Swoje umiętności doskonalił w licznych kursach mistrzowskich („L’Ateneo Della Lirica” Sulmona,  pod  kierunkiem R. Bruson, F. Cossotto, E. Nesterenko, C. Veraghe-Micault), w Mozarteum w Salzburgu). Współpracuje z  K&K Philarmoniker (Austria). Spiewał podczas festiwalu operowego w Linz ( Austria),Tiroler Beethoven Tage,. Obecnie pracuje w Filharmonii Lwowskiej.
    Jerzy Fomenko – pianista, akompaniator, pedagog- koncertuje z największymi sławami świata muzycznego. Jako pianista odbył szereg tournees po Francji, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech… Wielokrotnie koncertował w Polsce, towarzysząc śpiewakom, skrzypkom i innym instrumentalistom podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej.

17 lipca godz. 16.30

Zespół – TAKE TRIJO

  • Zespół przedstawia świat muzyki klasycznej, jazzu oraz muzyki rozrywkowej w interesującej formie. Znakomici muzycy delektują akustycznym brzmieniem akordeonu, gitary i kontrabasu .Zespół tworzą: Jerzy Kleczka – akordeon, Andrzej Trefon – gitara, Andrzej Kocyba-kontrabas – to muzycy z dużym doświadczeniem i pokaźnym dorobkiem artystycznym.

Cała Góra Barwinków

  • Muzyka grupy, to energetyczny mix ska, reggae i rocksteady. Znakiem rozpoznawczym CGB jest wysunięta na pierwszy plan, rozbudowana sekcja dęta i chwytliwe melodie. Debiutancka płyta CGB  zdobyła uznanie wśród publiczności i krytyków. Zebrała dobre recenzje w prasie – muzycznej, a także w portalach internetowych. Jeszcze lepiej wiodło się kolejnej produkcji zespołu pt. „24 godziny”. Spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem, czego wyrazem czwarte miejscu w plebiscycie pisma ‘Free Colours’ na najlepszą płytę roku. Tytułowa piosenka wylądowała na trzecim miejscu tego zestawienia w kategorii ‘Piosenka roku’.  Obecnie ma na koncie około 600 występów w kraju i za granicą.

24 lipca godz. 16.30

Zespół – Silsila

  • Dotychczasowa współpraca członków zespołu skupia się na tworzeniu muzycznych ilustracji do poezji Juliana Tuwima. Zespół mierzy się z mniej znaną częścią dorobku poety- głównie z wierszami o tematyce miłosnej. Interpretacje muzyczne wierszy przybierają bardzo różnorodne formy- od lekkiej „Zawiei”, przez niepokojące „Trudy majowe” po przepełniony erotyzmem wiersz „Gdybym był krzakiem świeżych, najczerwieńszych róż”. Słowo „SilSila”- zwykła gra słów okazała się mieć ciekawe znaczenie – w języku arabskim to łańcuch, splot zdarzeń. Nazwa zespołu w kulturze Bliskiego Wschodu oznacza także duchowy łańcuch, łączący mistrza z uczniem. Muzycy z SilSila swoją autorską, płynącą z serca muzyką, również próbują naoliwić nutami łańcuch -łańcuch związku z wspaniałym poetą zwanym nie bez powodu Mistrzem Słowa. Zespół wystąpi w składzie: Agnieszka Korbel (wokal), Monika Bielińska-Wawoczny (akordeon), Neszka – Agnieszka Plebanek (gitara basowa) oraz Jarek Janiga „Jania” (instrumenty perkusyjne).

Mateusz Mijał

  • Wokalista, kompozytor, instrumentalista urodzony w Jaśle. Jego teledyski w sieci mają kilkunastomilionową oglądalność. Jest kompozytorem wielu przebojów dla polskich gwiazd. Wspólnie z Liberem w 2012 roku nagrali piosenkę „Winny“, która stała się hitem wakacji. W kwietniu 2016 roku ukazała się jego debiutancka płyta, która w przedsprzedaży osiągnęła status złotej. Uczestnik Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2016 w konkursie SUPERPREMIERY 2016.

31 lipca godz. 16.30

Zespół –  Neoklez

  • Łobuzerski styl i wibrująca energia są wizytówką NeoKlez. Ich własne kompozycje charakteryzuje nieregularne metrum, przesunięcia rytmiczne oraz łączenie tradycyjnego brzmienia z elementami współczesnej muzyki popularnej, jak: drum’n’bass, jazz, funk, rock. Każdy ich koncert, to potężna dawka mocy klezmersko-bałkańskich dźwięków. „Zespół prócz występów na terenie całej Polski prezentował się również za granicą. Wielokrotnie pojawiał się w radiu i telewizji, do dnia dzisiejszego dał już ponad 200 koncertów na terenie całego kraju. W grudniu 2015 ukazała się nowa płyta zespołu „Manowce”, na której gościnnie występują między innymi: Czesław Mozil jako Sztefan Wons, Paprodziad z zespołu Łąki Łan, grupa Chonabibe, Ifi Ude oraz Jan Niezbendny. Produkcja ta, jest bardzo entuzjastycznie przyjmowana przez szerokie grono odbiorców i cieszy się uznaniem wśród wielu krytyków muzycznych.

Koncert Cygański

  • Muzyka, śpiew, taniec, temperament artystów, piękne barwne stroje, wspaniała zabawa oraz zaczarowany świat Cygańskiej muzyki wprawią wszystkich widzów w zachwyt, tworząc cudowne widowisko i pozostawiając niezapomniane wrażenia artystyczne. Zostaną zaprezentowane najsłynniejsze Cygańskie przeboje np: „Ore, Ore”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj