Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Nasza Tożsamość” – wirtualna wystawa żorskiego muzeum

Facebook Twitter

Można tam podziwiać przedmioty związane z życiem przodków - tym jak mieszkali, gotowali czy spędzali czas wolny oraz wiele innych eksponatów, pokazujących jak zmieniały się Żory i ich mieszkańcy na przestrzeli wieków. Projekt został oparty o koncepcję wystawy stałej Muzeum Miejskiego w Żorach pod tym samym tytułem.

fot. naszatozsamosc.pl

– Z uwagi na znaczne ograniczenia w zakresie prezentacji muzealiów, stworzyliśmy jej cyfrowe odbicie. Zadanie wykonaliśmy w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura cyfrowa 2016”, w partnerstwie i współpracy z żorską „Fundacją Sztuka” – mówi Lucjan Buchalik, dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach. – Naszym bezpośrednim celem było stworzenie popularnonaukowej bazy eksponatów z rozbudowaną treścią narracyjną, która nieodpłatnie udostępniana będzie do celów naukowych i edukacyjnych oraz na użytek własny, tak by z tematu opracowania skorzystać mogli bezpośredni odbiorcy realnej wystawy, ale przede wszystkim osoby, które nie mogą zobaczyć jej na miejscu – dodaje Lucjan Buchalik.

Wystawę można oglądać na stronie naszatozsamosc.pl. Odzwierciedla ona problematykę wystawy stałej w żorskim muzeum, uwzględniając przy tym poszczególne stanowiska. Najważniejszym elementem prezentacji jest baza eksponatów. Odwiedzający wirtualną wystawę mogą poznać podstawowe dane zabytków oraz dotyczący ich kontekst etnograficzno-historyczny.

– Witryna została pomyślana jako leksykon wiedzy w zakresie pojęcia „tożsamość”. Na podstronach zamieszczony został materiał filmowy, fotograficzny i dźwiękowy. Cała realna wystawa w Muzeum Miejskim, to przeszło dwa i pół tysiąca eksponatów, z których do tej pory zdigitalizowano trzysta – wszystkie one na wystawie wirtualnej tworzą logiczny komentarz o tożsamości Żor i ich mieszkańców na przestrzeni wieków – tłumaczy Lucjan Buchalik.

Wszystkie zdigitalizowane eksponaty zostały poddane renowacji i konserwacji. Cyfrowy zasób obiektów, który nigdy wcześniej nie został udostępniony w Internecie można podziwiać na stronie naszatozsamosc.pl.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj