Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

100 tyś. złotych, kryterium dochodowe w programie „Czyste Powietrze”

Facebook Twitter

100 tysięcy złotych rocznie - to dochód, jakiego nie można przekroczyć, starając się o dofinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze". To nowość wprowadzona w tej edycji rządowego dofinansowania wymiany ogrzewania na ekologiczne.

Mówi Bartłomiej Kozieł z wydziału rozwoju Urzędu Miasta Rybnika:

  • Każda osoba, która teoretycznie zarabia do tych 100 tys. zł, tj. dochód przed opodatkowaniem, dokładnie pozycja 113. Wtedy, jeżeli mamy więcej niż 100 tys., to nie możemy wnioskować – to będzie około 1% maksymalnie ludzi w Polsce. Natomiast, ci wszyscy, którzy mają poniżej 100 tys. to mogą wnioskować do tego Czystego Powietrza.

Bartłomiej Kozieł podkreśla, że tak jak w poprzedniej edycji: z dofinansowania skorzysta zdecydowana większość właścicieli domów jednorodzinnych:

Praktycznie 99% tych właścicieli domów jednorodzinnych mogą z tego korzystać. Były wyjątki, jeżeli ktoś ma tego dochodu ponad 100 tysięcy zł, to oni wyszli z założenia, że taką osobę stać na to, żeby to zrobić za własne pieniądze. To są jednak pieniądze publiczne, to jest na zasadzie, że jednak wspieramy zdecydowaną większość społeczeństwa […]

Zmiany w programie „Czyste Powietrze” wprowadzone od 15 maja miały na celu uproszczenie całej procedury starania się o dotację:

Teraz już nie ma, tak, jak było we wcześniejszej wersji programu, że tam było tyle tych grup, że jak ktoś mało zarabiał, to miał 90%, jak trochę więcej to miał 50%, jak mało to miał 18%. Teraz wszyscy mają tak samo, jest te 100 tysięcy i dofinansowanie jest na poziomie 20 tysięcy złotych do działań termomodernizacyjnych. Natomiast w kolejnej fazie jak rząd przeprowadzi proces legislacyjny, to dla gospodarstw domowych gdzie są niższe dochody, będą podwyższone te dofinansowania nawet do 37 tys. zł. Gminy będą wtedy specjalne zaświadczenia wydawać, badać tę sytuację majątkową- teraz ten program jest uproszczony.

Program „Czyste Powietrze” ma trwać aż do 2027 roku, w tym czasie przyjmowane są wnioski o dofinansowanie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj