Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

2021 rok z biblioteką w Cieszynie. Wypożyczono łącznie 178 880 książek, czasopism i e-booków

Facebook Twitter

Mniej było spotkań autorskich i warsztatów, ale wypożyczalnia pracowała przez cały 2021 rok. Biblioteka w Cieszynie podsumowała ostatnie 12 miesięcy w pandemii. 6 tysięcy zarejestrowanych czytelników, odwiedziło bibliotekę 108 500 razy.

Oddział dla dzieci cieszyńskiej Biblioteki Miejskiej inicjuje wiele wydarzeń. fot. biblioteka.cieszyn.pl

Wypożyczono łącznie 178 880 książek, czasopism, ebooków i audiobooków. Jak podsumowują bibliotekarze nad Olzą, ważne było, że biblioteka mogła być czynna, bo wielu mieszkańcom czytanie pomogło się zrelaksować, obniżyć poziom stresu w czasie pandemii, a zwłaszcza w domowej izolacji.

W ofercie biblioteki znajduje się prawie 3 000 tytułów audiobooków, dostępnych w Filii Specjalistycznej dla osób niewidomych i słabowidzących, a także w Wypożyczalni dla dorosłych i Oddziale dla dzieci. Ponadto każdy czytelnik cieszyńskiej biblioteki może bezpłatnie uzyskać dostęp do ebooków na platformach Legimi, Helion, Academica czy IBUK Libra i korzystać z oferty kilkudziesięciu tysięcy książek z zakresu literatury pięknej oraz publikacji naukowych i specjalistycznych w wersji elektronicznej. Oferta uzupełniana jest na bieżąco nowościami wydawniczymi.

Niestety z uwagi na wprowadzone ograniczenia do maja ubiegłego roku stacjonarna oferta kulturalna i edukacyjna musiała zostać czasowo zawieszona i odbywała się głównie w sieci

Jednak już w czerwcu zrobiło się gwarno w Oddziale dla dzieci cieszyńskiej biblioteki. Spragnione kontaktu dzieci licznie uczestniczyły w spotkaniach autorskich, warsztatach plastycznych, zrealizowanych w ramach projektu „Och i ach! – spotkania z pięknymi książkami”, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, warsztatach czytelniczych, lekcjach bibliotecznych, rodzinnych spotkaniach Gromadki Uszatka, Nocy z Andersenem czy turniejach gier planszowych. Imprezą plenerową w Parku Pokoju, w dniu 7 lipca, hucznie przywitaliśmy wakacje, podczas których dzieci licznie uczestniczyły w warsztatach z zakresu edukacji medialnej, prowadzonych przez trenerów z cieszyńskiego centrum edukacji „Kreativo”. Kontynuowaliśmy także udział w projekcie Instytutu Książki „Mała Książka – Wielki Człowiek”.

W ciągu roku wydaliśmy kolejnych 520 wyprawek czytelniczych dla dzieci w wieku przedszkolnym. Szczególnie cieszy fakt, że małych czytelników ciągle przybywa, co dowodzi popularności tej kampanii czytelniczej

– pisze dyrektorka biblioteki w Cieszynie Izabela Kula.

Od czerwca ubiegłego roku wróciły do biblioteki także spotkania autorskie dla dorosłych

Jak się okazało okres pandemii i związanej z nią domowej izolacji wpłynął pozytywnie na poczynania twórcze naszych rodzimych poetów i pisarzy. Mieszkańcy naszego regionu mieli więc okazję uczestniczyć w promocji dwóch tomików poetyckich Joanny Gawlikowskiej, najnowszych książek Alicji Santarius, Joanny Jurgały-Jureczki, Elżbiety Holeksy-Malinowskiej, Adama Miklasza czy zaolziańskiej pisarki Danuty Chlupovej. Sporym zainteresowaniem cieszyły się wakacyjne spotkania z podróżnikami, których uczestnicy wyruszyli w podróże stacjonarne do Chin, Szwecji, Uzbekistanu, Gujany Francuskiej i wielu innych krajów. Do bibliotecznego kalendarza imprez na stałe weszło także wydarzenie plenerowe pn. Narodowe Czytanie. W roku ubiegłym zarówno wykłady, warsztaty kulinarne, jak i występy teatralne odgrywane przez aktorów Sceny Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie wiązały się tematycznie z „Moralnością pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Czytelnicy uczestniczyli również w zajęciach cyklicznych, takich jak spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, Cieszyńskiej Studni Literackiej, Sekcji Historycznej Uniwersytetu III Wieku, warsztatach artystycznych „Biblioteczny rękodzielnik” czy kiermaszach używanej książki. Z kolei seniorzy brali udział w kursach języka angielskiego oraz kursach komputerowych organizowanych przez pracowników cieszyńskiej Biblioteki Miejskiej i Fundację Partycypacji Społecznej w ramach projektu „Śląska Akademia Senior@” – kurs komputerowy dla osób 65 plus. Seniorzy mogli korzystać z nowego sprzętu komputerowego, zakupionego ze środków pochodzących z Budżetu Obywatelskiego Miasta Cieszyna.

Największym sukcesem ubiegłego roku był liczny udział uczniów szkół średnich w warsztatach z zakresu edukacji medialnej pt. „STOP mowie nienawiści” oraz „#ZSIECIOWANI”, prowadzonych w formie dwugodzinnych zajęć z daną klasą. Łącznie w minionym roku zrealizowano 47 warsztatów, w których udział wzięło prawie 1200 uczniów z cieszyńskich szkół.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj