Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czerwionka-Leszczyny: Kilka tysięcy porcji makówek!

Facebook Twitter

Już po raz 11. Czerwionka-Leszczyny zaprasza na "Święto makówek". W najbliższą sobotę (21.12.) na terenie Familoków kolejny Jarmark Bożonarodzeniowy.

Czerwionka w okresie przedświątecznym stawia na promowanie znakomitego śląskiego dziedzictwa kulinarnego a dokładnie makówek. Deser na to wydarzenie przygotowują przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Na najmłodszych będzie czekać świąteczna karuzela. Będą także warsztaty dla dzieci, które będą miały okazję tworzyć “Świąteczne Aniołki”, a także uczestniczyć w kreatywnych warsztatach wykonywania ozdób. Święto Makówek startuje o 17.00.

Nie zabraknie Mikołaja z workiem pełnym łakoci. Każdy uczestnik wydarzenia będzie miał możliwość wykonania sobie serii bezpłatnych zdjęć w świątecznym klimacie w fotobudce.

Na scenie zagoszczą dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Dębieńsku oraz Przedszkola “Pod Jarzębiną”. Jak zwykle, przygotowano też prezenty – w czasie “Święta Makówek” w świątecznych konkursach mieszkańcy będą mieli okazję zdobyć aż sto pięknych prawdziwych choinek.

No i najważniejsze – wielką degustację makówek, najpopularniejszego śląskiego świątecznego deseru, przygotują panie z wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie Gminy i Miasta.

Sekretem jest przepis na makówki, przekazywany często nam przez nasze mamy i babcie oraz serce wkładane w ich przygotowanie

– mówią gospodynie. Panie szykują kilka tysięcy porcji!

Od ponad 160 lat makówki są zawsze najbardziej oczekiwanym daniem na wigilijnym stole. Podaje się je na samym końcu wieczerzy, a ich spożycie zapewniało, że rodzina będzie się trzymać razem, nie rozejdzie się. Makówki jadło się przez całe święta. Zgodnie z tradycją – powinno ich starczyć do rana po drugim dniu świąt. Dlatego ten wyjątkowy deser przygotowywało się w wielkich naczyniach w ilościach naprawdę imponujących, tak żeby każdy mógł się najeść nimi do syta. Oprócz makówek, przygotowanych według tradycyjnego przepisu, podczas jarmarku ten świąteczny przysmak serwowany jest w zupełnie nowych smakach. Wszystko zależy od inwencji gospodyń – uczestnicy jarmarku zajadali się już makówkami z budyniem, kokosowymi, migdałowymi, czekoladowymi, kawowymi, z ajerkoniakiem, a nawet włoskimi – z makaronem i orzechami.

Podczas „Święta Makówek” można będzie także nabyć wyjątkowe ozdoby i dekoracje świąteczne oraz rękodzieło artystyczne.

Jarmarkowi w Czerwionce towarzyszy wyjątkowa atmosfera, którą tworzą wszyscy uczestnicy – koła gospodyń ze śląską gościnnością, życzliwością, utalentowane dzieci na scenie, mieszkańcy, którzy zdobywają wymarzone choinki, zadowoleni ze spotkania z Mikołajem najmłodsi. W przedświątecznym zabieganiu jest okazja, aby na chwilę zwolnić i poczuć ten niezwykły nastrój Bożego Narodzenia.

Impreza odbędzie się na placu rekreacyjnym przy ul. Szkolnej w Czerwionce (teren osiedla Familoków)., 21 grudnia o godz. 17.00 (organizatorzy zachęcają do punktualnego przybycia).

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj