Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Afganistan oczami NAVALA”. Ciekawe spotkanie w bibliotece w Raciborzu

Facebook Twitter

„Afganistan oczami NAVALA”. Dziś (20.10.) w bibliotece w Raciborzu spotkanie z byłym żołnierzem Jednostki Wojskowej GROM, mówcą motywacyjnym oraz autorem 8 książek, w których dzieli się swoimi doświadczeniami z misji wojskowych.

fot. facebook.com/NavalPolska

O godz. 18.00 z czytelnikami spotka się urodzony w Raciborzu, Paweł Mateńczuk pseudonim Naval. Dziś (20.10.) popołudniu przy Kasprowicza, autor poruszy trudny i aktualny temat Afganistanu z perspektywy znającego tamte realia żołnierza.

Paweł Mateńczuk – NAVAL

NAVAL przez czternaście lat służył jako operator w zespole bojowym. Sporą część tego czasu spędził na misjach zagranicznych biorąc udział w działaniach bojowych na wodach Zatoki Perskiej, Iraku i w Afganistanie. Zanim przeszedł selekcję do GROM-u, był żołnierzem 1 Pułku Specjalnego, służył w Libanie w misji pokojowej ONZ. Po zakończeniu kariery w JW GROM, w której przez 16 lat funkcjonował pod pseudonimem NAVAL, założył firmę NAVAL Polska, poprzez którą stara się przełożyć na grunt cywilny swoje doświadczenie związane z bezpieczeństwem osób, instytucji oraz strategicznych miejsc w kraju i na świecie. Poza działalnością z zakresu bezpieczeństwa, jest wolontariuszem, biegaczem ultra, mówcą motywacyjnym, mentorem – człowiekiem, który stara się zaszczepiać w ludziach pozytywne patrzenie na życie oraz otaczający świat.

Publikuje w czasopismach branżowych, komentuje bieżące wydarzenia z zakresu współczesnych konfliktów międzynarodowych oraz bezpiecznego posługiwania się bronią. Jest autorem ośmiu książek: “Przetrwać Belize”, “Ostatnich gryzą psy”, “Zatoka”, “Camp Pozzi”, „Chłopaki z Marsa”, „Ekstremalny poradnik treningowy”, wspólnie z ps „Tylutem” „Strzelnica Navala” oraz najnowszej „Świat na celowniku”.

Zajmuje się również innymi ciekawymi projektami. W 2012 był jednym z konsultantów gry komputerowej Medal of Honor: Warfighter, w której gracze mogą wcielić się w rolę GROM-owca. Wystąpił też w roli prowadzącego program „Ekspedycja – odkrywcy drugiej natury” wyprodukowanego dla stacji Discovery Channel Polska. Za swoją służbę wielokrotnie odznaczany, w tym najwyższymi odznaczeniami wojskowymi, jakie można otrzymać w Polsce za czyny bojowe poza granicami kraju m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego, przyznawanym wybitnie zasłużonym w bojach i Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego, przyznawanym za czyn wybitnego męstwa połączony z narażeniem życia, a także Złotą Odznaką GROM-u, która dla żołnierzy JW GROM jest najwyższym zaszczytem.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj