Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Astrofizyk żegna się z żorskim MOK-iem. Po 14 latach Stanisław Ratajczyk kończy pracę na stanowisku dyrektora

Facebook Twitter

Astrofizyk żegna się z fotelem dyrektora żorskiego MOK-u, zastąpi go historyk. Po 14 latach Stanisław Ratajczyk kończy pracę na stanowisku dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach, przechodząc na emeryturę. Nowym szefem jednostki został Damian Halmer.

fot.zory.pl

Stanisław Ratajczyk kończy pracę na stanowisku dyrektora

Choć z wykształcenia jest astrofizykiem, to Stanisław Ratajczyk od 2005 roku ściśle związany jest z kulturą w mieście. Właśnie wtedy otworzył na żorskim Rynku tętniący życiem klub „Spinoza”, a następnie współtworzył Żorskie Towarzystwo Kulturalne „Kontrapunkt”. W 2009 roku wziął udział w konkursie i został wybrany na stanowisko Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury. Pełnił tę funkcję z sukcesami przez trzy kolejne kadencje, znaczenie rozwijając działalność żorskiego MOK-u. Na początku jego pracy MOK składał się z 8 podmiotów, dziś jest ich aż 16. W ostatnich latach największym wyzwaniem dla Dyrektora Ratajczyka było z pewnością przygotowanie do otwarcia Pałacu w Baranowicach.

fot.zory.pl

W Domu Kultury w Żorach odbyło się spotkanie, podczas którego podziękowano Stanisławowi Ratajczykowi za 14 lat pracy na stanowisku dyrektora MOK-u. Prezydent Miasta Żory Waldemar Socha złożył przechodzącemu na emeryturę dyrektorowi podziękowania za długoletnią owocną współpracę oraz wielkie zaangażowanie w rozwijanie życia kulturalnego Żor, wręczając mu pamiątkowy grawerton. Nie zabrakło też wspomnień oraz serdecznych życzeń związanych z przejściem na emerytuję.

fot.zory.pl

Miejskim Ośrodkiem Kultury w Żorach od 15 stycznia będzie kierował nowy dyrektor wybrany w konkursie – Damian Halmer. To urodzony w 1985 r. absolwent Historii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od czasów studenckich zajmuje się historią Górnego Śląska, w szczególności dziejami średniowiecznymi, historią przemysłu i sportu. Jest autorem i redaktorem kilku zwartych publikacji naukowych, a także kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych. Zawodowo związany był z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Miejskim w Zabrzu i Muzeum w Chorzowie. Prowadził także własną działalność, w ramach której opracowywał oraz publikował książki z zakresu historii regionalnej, dziejów Śląska i Ślązaków. W portfolio ma ponad 40 publikacji samodzielnych oraz współpracę (jako wydawca, redaktor techniczny lub projektant) przy dalszych ponad 40 publikacjach. Brał także udział w tworzeniu wystaw muzealnych oraz wystaw o charakterze centrum nauki, m.in. wystawy w Pałacu Baranowice.

fot.zory.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2024