Asystent międzykulturowy w Żorach pomoże obcokrajowcom
Funkcję objęła Alla Brożyna, Ukrainka mieszkająca od lat w tym mieście, znana jest w regionie ze swych działań integrujących społeczność ukraińską. Szacuje się, że w Żorach mieszka kilka tysięcy obcokrajowców, w większości zza wschodniej granicy.
Jej zadaniem będzie pomoc obcokrajowcom w kontakcie z różnymi instytucjami:
Alla Brożyna: Zaczynając od pośrednika między szkołą, pedagogami, dzieckiem a rodzicami, kończąc na tym, że będzie osobą, która pomaga wypełnić dokumenty, pomaga w legalizacji pobytu. Najbardziej się cieszę, jeżeli przychodzą rodziny, które chcą przywieźć dzieci, bo chcą, żeby rodzina zamieszkała tutaj w Żorach.
Najważniejsze będzie usamodzielnienie cudzoziemców:
Alla Brożyna: Staramy się zbudować taką efektywną komunikację, żeby ten obcokrajowiec, po pierwsze czuł się tu jak w domu, po drugie- by był bardziej samodzielny. Czyli ta informacja dochodzi zarówno do urzędów, jak i cudzoziemców. Robimy wszystko, by cudzoziemiec był samodzielny, żeby mógł sam załatwić swoje sprawy związane z urzędami czy szkołą.
Punkt informacyjny dla obcokrajowców działa przy Żorskim Centrum Organizacji Pozarządowych. Obecnie w Żorach działa Klub „Nieobcy”, który organizuje spotkania integracyjne, prowadzi kursy języka polskiego dla cudzoziemców, a także punkt konsultacyjny dla lokalnych małych i średnich przedsiębiorców, zainteresowanych zatrudnieniem migrantów. Klub mieści się przy ul. Sikorskiego 52 w Żorach, tel. 530 330 219.
Asystent międzykulturowy funkcjonuje w większości w dużych miastach, w Warszawie czy Wrocławiu. Żory są pierwszym miastem w regionie, które zdecydowało się na taki krok.
Czytaj także:
- Żory przygotowały informator dla obywateli Ukrainy
- Ruszył ogromny projekt dla obcokrajowców w regionie
- В Рибніку, як і по всій Польщі, панує коронавірус