Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Asystent międzykulturowy w Żorach pomoże obcokrajowcom

Facebook Twitter

Funkcję objęła Alla Brożyna, Ukrainka mieszkająca od lat w tym mieście, znana jest w regionie ze swych działań integrujących społeczność ukraińską. Szacuje się, że w Żorach mieszka kilka tysięcy obcokrajowców, w większości zza wschodniej granicy.

Jej zadaniem będzie pomoc obcokrajowcom w kontakcie z różnymi instytucjami:

Alla Brożyna: Zaczynając od pośrednika między szkołą, pedagogami, dzieckiem a rodzicami, kończąc na tym, że będzie osobą, która pomaga wypełnić dokumenty, pomaga w legalizacji pobytu. Najbardziej się cieszę, jeżeli przychodzą rodziny, które chcą przywieźć dzieci, bo chcą, żeby rodzina zamieszkała tutaj w Żorach.

Najważniejsze będzie usamodzielnienie cudzoziemców:

Alla Brożyna: Staramy się zbudować taką efektywną komunikację, żeby ten obcokrajowiec, po pierwsze czuł się tu jak w domu, po drugie- by był bardziej samodzielny. Czyli ta informacja dochodzi zarówno do urzędów, jak i cudzoziemców. Robimy wszystko, by cudzoziemiec był samodzielny, żeby mógł sam załatwić swoje sprawy związane z urzędami czy szkołą.

Punkt informacyjny dla obcokrajowców działa przy Żorskim Centrum Organizacji Pozarządowych. Obecnie w Żorach działa Klub „Nieobcy”, który organizuje spotkania integracyjne, prowadzi kursy języka polskiego dla cudzoziemców, a także punkt konsultacyjny dla lokalnych małych i średnich przedsiębiorców, zainteresowanych zatrudnieniem migrantów. Klub mieści się przy ul. Sikorskiego 52 w Żorach, tel. 530 330 219.

Asystent międzykulturowy funkcjonuje w większości w dużych miastach, w Warszawie czy Wrocławiu. Żory są pierwszym miastem w regionie, które zdecydowało się na taki krok.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj