Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Badania archeologiczne na Placu Długosza w Raciborzu

Facebook Twitter

Badania archeologiczne na Placu Długosza w Raciborzu. Jak informuje tamtejsze muzeum, są nieinwazyjne a prowadzone z myślą o przyszłych inwestycjach budowlanych. Tych to miejsce, nie może się doczekać, bo mimo przedstawianych koncepcji, na razie nie ma konkretnego planu na wykorzystanie placu Długosza.

Badania archeologiczne na Placu Długosza w Raciborzu
Fot. facebook.com/muzeum.raciborz

Badania archeologiczne na Placu Długosza w Raciborzu

Teraz muzealnicy z Raciborza tłumaczą, że chodzi o sprawdzenie w jakich miejscach można spodziewać się pozostałości architektonicznych. Już przebadano miejsce magnetometrem, kolejno planowane jest wykonanie badania georadarem oraz zrobienie kilku odwiertów. Plac Długosza mieści się w centrum Raciborza, jest częścią starego miasta, w tym miejscu był kiedyś cmentarz ewangelicki.

Fot. facebook.com/muzeum.raciborz

Informacja z Muzeum w Raciborzu:

Obecnie niezabudowany Plac Długosza w Raciborzu skrywa pod swoją powierzchnią zróżnicowane pod względem przestrzennym, funkcjonalnym i chronologicznym świadectwa średniowiecznego i nowożytnego (choć nie można również wykluczyć, że i starszego) dziedzictwa Raciborza. Zlokalizowany jest on w obrębie średniowiecznych murów obronnych, na południe od rynku i kościoła farnego, w obrębie współczesnych ulic: Nowej, Zborowej, Basztowej i Piwnej. Obecny plac stanowił pierwotnie integralną część miasta lokacyjnego a jego forma zabudowy i zagospodarowania zmieniała się w czasie.

Ze względu na dostępność źródeł pisanych, kartograficznych i ikonograficznych najlepiej rozpoznane są ostanie fazy jego wykorzystania, przede wszystkim z XVIII – XX wieku.

W pierwszej kolejności przeprowadzono prospekcję magnetometrem co miało miejsce w piątek 31 marca. Kolejno planowane jest wykonanie badania georadarem.

Fot. facebook.com/muzeum.raciborz

Metoda georadarowa

Metoda georadarowa to nieinwazyjna metoda geofizyczna od dawna stosowana w poszukiwaniu obiektów o charakterze archeologicznym. Planowane jest również wykonanie 5 odwiertów o średnicy 20 cm. Ich precyzyjna lokalizacja uzależniona będzie od wyników badań nieinwazyjnych, które dadzą przybliżony obraz układu nawarstwień w obrębie Placu Długosza.

Badania prowadzone są z myślą o przyszłych inwestycjach budowlanych. Ich celem jest sprawdzenie w jakich miejscach można spodziewać się nawarstwień archeologicznych oraz pozostałości reliktów architektonicznych. W przyszłości ułatwi to rozlokowanie wykopów badawczych w przypadku konieczności przeprowadzenia szerokopłaszczyznowych badań archeologicznych.

Jak ma wyglądać Plac Długosza? Zobacz

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj