Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Debata wyborcza w Radiu 90: Polowy i Wojciechowicz – „niedasizm” i rządzenie miastem z większością w radzie

Facebook Twitter

Debata wyborcza w Radiu 90: Wtorek zarezerwowaliśmy dla Raciborza. Obaj kandydaci na urząd prezydenta miasta, w naszym radiowym studiu spotkali się po raz pierwszy - by porozmawiać. O przyszłości Raciborza, o komunikacji, o problemach mieszkańców.

Debata wyborcza w Radiu 90 – Czas na Racibórz

Do tej pory nigdy bezpośrednio ze sobą nie rozmawiali, w Radio 90 zrobili to po raz pierwszy. W porannej debacie wyborczej starli się kandydaci na fotel Raciborza. Urzędujący prezydent Dariusz Polowy i Jacek Wojciechowicz wiceprezydent Raciborza we wczesnych latach 90-tych, później poseł a w latach 2006–2016 zastępca prezydenta Warszawy.

Dariusz Polowy prezydent Raciborza ubiegający się o reelekcję

I turę wygrał Jacek Wojciechowicz, który uzyskał blisko 44 proc. poparcia, Dariusz Polowy nieco ponad 30 proc. poparcia.
W Raciborzu nigdy tak wiele się nie działo – mówił na wstępie pytany o to dlaczego ubiega się o reelekcję Dariusz Polowy. Dziś to miasto się zwija – odpowiadał Wojciechowicz:

Dariusz Polowy: 82 procent mojego programu z 2018 roku – zostało wykonanych, mimo tego, że nie było większości w radzie. W Raciborzu nigdy wcześniej tyle się nie działo. Przeprowadziliśmy rzeczy, o których ludzie wcześniej nie myśleli. Zmieniliśmy „niedasizm” na „da się”.

Jacek Wojciechowicz: Co do tego „niedasizmu” to bym chciał powiedzieć, że gdzie jest ten port obiecany w poprzednich kampaniach wyborczych, gdzie jest zabudowa Placu Długosza, gdzie jest trasa do A1, czyli nowy most na Uldze. Myślę, że rzeczywiście mieszkańcy oczekują zmiany i taką zmianę obiecuje mój komitet. Widzę jak Racibórz się zwija.

Debata wyborcza w Radiu 90: 5 miast, 5 rozmów, 10 kandydatów

Jacek Wojciechowicz walczy o fotel prezydenta Raciborza

Za Dariuszem Polowym pięć lat niełatwego rządzenia w opozycji do Rady Miasta, wynik głosowania do Rady Miasta pokazuje że teraz będzie podobnie. Radni wspierający Dariusza Polowego uzyskali 5 mandatów. Wojciechowicz ma z kolei większość, zdobył 12 mandatów w nowej radzie:

Jacek Wojciechowicz: Trudno sobie wyobrazić rządzenie skuteczne i dobre bez większości w radzie, co zresztą też jest bardzo ważne – mamy tę większość także w radzie powiatu. To też jest niezbędnym elementem do tego, żeby dobrze rządzić miastem, bo miasto Racibórz jest elementem powiatu raciborskiego. Tej współpracy w tej kadencji, która się kończy nie było.

Dariusz Polowy: Nie mając większości w radzie miasta w poprzedniej kadencji, wydaliśmy setki milionów i to nie jest kwestia, że ma być większość i ludzie głosują jak żołnierze. To nawet lepiej, to jest podstawa demokracji – to, że się ścieramy, że dyskutujemy.

Debatę można zobaczyć poniżej:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024