Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Łąki kwietne przy przedszkolach w Raciborzu. Nasiona będzie można odebrać w Wydziale Edukacji

Facebook Twitter

Racibórz zachęca przedszkolaki do zakładania kwietnych łąk. Do końca marca w magistracie czekają na zgłoszenia od placówek, które chcą w swoim otoczeniu mieć takie pola.

Trzeba wyznaczyć miejsce i podać wymiar przestrzeni pod uprawę, minimalna przestrzeń to 4m2,  trzeba również podać informację czy ma to być łąka jednoroczna czy też wieloletnia. Łąki najlepiej wysiewać w maju, najdorodniejsze zostaną zaopatrzone w domek dla owadów.

Zgłoszenia do udziału w akcji można wysyłać jeszcze do końca tego miesiąca na adres:

am@um.raciborz.pl

Nasiona będzie można odebrać w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta od 06.04.2021 do 30.04.2021.W razie jakichkolwiek pytań (m.in. konsultacja miejsca na łąkę, przygotowanie terenu, pielęgnacja) uczestnicy akcji mogą się kontaktować z ekspertem, Piotrem Kolarczykiem inspektorem ds. kolekcji roślinnych Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu:

tel.: 32 415 44 05.

Po co nam łąki?

Miejskie łąki kwietne poprawiają estetykę miasta i dają możliwość bliższego obcowania z naturą, jednak przede wszystkim wzbogacają ekosystem i mają wszechstronne korzystne działanie ekologiczne na środowisko. Absorbują zanieczyszczenia, ochładzają i spulchniają glebę sprawiając, że woda deszczowa wnika łatwiej i zostaje na dłużej. W porównaniu do tradycyjnego trawnika rzadziej trzeba je kosić, a to oznacza mniej spalin. To tylko kilka spośród wielu korzyści płynących z zakładania w miastach łąk kwietnych. Korzyści, z których czerpie także Racibórz.

W mieście już od jakiegoś czasu wypracowywane są korzystniejsze rozwiązania dla raciborskiej zieleni. Sukcesywnie przez miejskie służby komunalne przygotowywane są nowe tereny pod łąki kwietne. Dodatkowo jesienią ubiegłego roku zorganizowano warsztaty edukacyjne dla mieszkańców i wysiano łąkę na terenie zielonym przy cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej przy ul. Reymonta w Raciborzu. Łąkę kwietną wraz z domem dla owadów założono także w Parku Jordanowskim.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj