Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Będą promować fotowoltaikę

Facebook Twitter

“Zielone światło” zabłyśnie dla Rybniczan. W poniedziałek (5.08.) startuje 5 edycja akcji społecznej. Towarzystwo na rzecz Ziemi, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot oraz Zielony Instytut przygotowały zestawy energooszczędnego oświetlenia LED, które trafią do najmniej zamożnych rodzin.

Organizacje pokazują w ten sposób, że efektywność energetyczna pomaga znacząco ograniczyć problem ubóstwa energetycznego oraz może przyczyniać się do poprawy jakości powietrza. Na rynku stanie stoisko solarne, gdzie od 9-ej, będzie można dowiedzieć się, jak energetyka odnawialna i poprawa efektywności energetycznej obniżają rachunki za energię i poprawiają jakość powietrza.

Inauguracja tegorocznej akcji odbędzie się 5 sierpnia (poniedziałek) o godzinie 9.00 na Rynku w Rybniku. Zapraszamy mieszkańców na stoisko solarne, gdzie będą mogli dowiedzieć się, jak energetyka odnawialna i poprawa efektywności energetycznej pomagają obniżyć rachunki za energię i poprawiać jakość powietrza.

Prosta czynność, jaką jest wymiana żarówek na energooszczędne LED-y ma na celu pokazanie ogromnych możliwości podnoszenia efektywności energetycznej i pilnej potrzeby walki z rosnącym ubóstwem elektrycznym w Polsce. Beneficjenci akcji „Zielone Światło” należą do grupy najbardziej zagrożonej ubóstwem energetycznym, które dotyka w Polsce około 4,6 mln osób. W tegorocznej edycji weźmie udział 55 rodzin, z czego 28 mieszka w Rybniku. Wszystkie tradycyjne żarówki (w 2012 roku wycofane w UE ) w ich domach zostaną zastąpione przez energooszczędne LEDy. Dzięki temu najubożsi oszczędzą rocznie nawet kilkaset złotych.

Problem ubóstwa energetycznego dotyka ponad milion polskich rodzin. Nie jest to wyłącznie kwestia braku pieniędzy na ogrzewanie, ale również na zwykłe korzystanie z energii elektrycznej, w tym oświetlenie. Problem ten będzie dramatycznie narastał wraz z dalszym wzrostem cen za prąd. Nie musi tak być, jeśli sięgniemy po tak proste rozwiązania jak wymiana tradycyjnych żarówek na LEDy oraz wymiana energochłonnych urządzeń domowych RTV i AGD na najbardziej energooszczędne, czyli klasy A+++. A jeśli dodatkowo stworzymy sprawnie działające instrumenty umożliwiające polskim rodzinom możliwość produkcji taniej energii np. z fotowoltaiki to skorzystają nie tylko one, ale cały polski, przestarzały system energetyczny czyli de facto – my wszyscy
– mówi Robert Wawręty z Towarzystwa na rzecz Ziemi.

Osoby uboższe szczególnie boleśnie odczuwają lawinowy wzrost cen za energię elektryczną produkowaną w Polsce w 80% z węgla. W II połowie 2019 30-40-procentowy wzrost cen objął już część przedsiębiorstw powodując podrożenie towarów i usług. W roku 2020 wszyscy otrzymamy rachunki wyższe nawet o połowę.Eksperci szacują, że przez najbliższe 10 lat polskie ceny energii mogą osiągnąć najwyższy poziom w całej Unii Europejskiej. Dodatkowym obciążeniem dla naszych kieszeni będzie tzw. opłata mocowa. W imię utrzymania działających i budowy nowych elektrowni węglowych od 2021 roku każde gospodarstwo domowe dopłaci do rachunku za prąd ok 100 zł rocznie, w sumie 4-5 mld zł.

Dzięki wymianie oświetlenia na 100% LEDowe w całym kraju, możemy szybko i bardzo tanio zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym o co najmniej 10 terawatogodzin (TWh) rocznie. To oznacza, że w kieszeniach przedsiębiorców, władz miast, samorządów, wspólnot mieszkaniowych, konsumentów itp. pozostanie co najmniej 6-7 mld złotych/rok (jeszcze więcej po nadchodzących podwyżkach). Wymiana oświetlenia na energooszczędne LEDy przy okazji eliminuje ubóstwo energetyczne, poprawia bezpieczeństwo energetyczne kraju i podnosi konkurencyjność polskiej gospodarki. Dla porównania: Grupa Tauron, operator systemu energetycznego m.in. w woj. śląskim i w Rybniku, w 2018 roku wyprodukowała ok. 16 TWh prądu (wobec ok. 18 TWh w roku 2017, czyli o 12 % mniej). Przypomnijmy, że do 2020 roku polska jest zobowiązana w ramach polityki energetyczno-klimatycznej UE m.in. do podniesienia efektywności energetycznej o 20%. Jednocześnie najnowsze dyrektywy UE, które będą obowiązywać w latach 2020-2030, dotyczące rozwoju rynku energii w Unii i całkowitego odejścia od węgla i innych paliw kopalnych w UE do 2050, w centrum uwagi stawiają konsumentów i społeczności energetyczne, m.in.: miasta, regiony, klastry i spółdzielnie energetyczne. Kończy się czas scentralizowanej energetyki i monopolu węglowych koncernów-dinozaurów – wyjaśnia Dariusz Szwed, członek Zarządu Zielonego Instytutu.

W zanieczyszczonym Rybniku akcja nabiera szczególnego znaczenia. Poprawa efektywności energetycznej równocześnie prowadzi do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń pochodzących ze spalania węgla w elektrowniach węglowych, które obok niskiej emisji istotnie pogarszają jakość powietrza i naszego zdrowia. Jedynym uzasadnieniem dla ich dalszego funkcjonowania może być przez jakiś czas produkcja energii elektrycznej, ale tylko przy jednoczesnym wykorzystaniu ciepła do ogrzewania budynków co pozwoliłoby na eliminację przydomowych pieców węglowych. W połączeniu z rozwojem innych przyjaznych środowisku rozwiązań jak pompy ciepła współpracujące z fotowoltaiką oraz uruchomieniem programu ocieplenia budynków pozwoliłoby to na skuteczną walkę ze smogiem. Niestety ostatnie poczynania PGE, która wycofuje się z projektu kogeneracji wskazują, że mieszkańcy Rybnika przez długie lata nie będą mieli dostępu do ciepła sieciowego i będą dalej dusić się zanieczyszczonym powietrzem. W tej sytuacji utrzymywanie przestarzałych jednostek elektrowni Rybnik kosztem zdrowia mieszkańców jest nieporozumieniem – dodaje Robert Wawręty.

Akcja Zielone Światło odbywa się już po raz piąty, a w Rybniku po raz drugi. Prowadzona jest we współpracy z Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej i cieszy się olbrzymią popularnością. Do tej pory pomogła blisko 200 rodzinom z 77 miejscowości, w tym osobom z niepełnosprawnościami o trudnej sytuacji finansowej i osobom starszym, samotnym. W tym roku do wybranych rodzin trafi łącznie 975 zestawów LED, z czego Rybniczanom przypadną 524 ledówki.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj