Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Biała Lista Podatników

Facebook Twitter

Czy to będzie kolejny bat na nieuczciwych przedsiębiorców? Od początku września działa tak zwana "Biała Lista Podatników". Jakie informacje zawiera, dlaczego jest tak ważna dla firm?

fot.rawpixel/ pixabay.com

Na liście znajdują się firmy, które są płatnikami podatku VAT. Wykaz informacji o nich ma pomóc innym przedsiębiorcom skutecznie i szybko weryfikować kontrahentów. Biała lista umożliwia sprawdzenie czy firma, z którą chcemy prowadzić interesy jest czynnym podatnikiem VAT, czy może odmówiono jej rejestracji, wykreślono z rejestru lub przywrócono rejestrację.

W wykazie znajduje się też numeru rachunku bankowego, na który należy zapłacić swojemu kontrahentowi. To ważne, bo jeżeli kontrahent przeleje pieniądze na inny rachunek niż wskazany na białej liście, to kwoty ponad 15 tysięcy złotych nie rozliczy w kosztach uzyskania przychodu – poza małymi wyjątkami. To właśnie dlatego lista ma być narzędziem fiskusa do uszczelniania podatków ale ma także ułatwić firmom weryfikację kontrahentów oraz zwiększyć bezpieczeństwo i pewności obrotu gospodarczego.

Dodajmy, że w pierwszych dniach funkcjonowania Białej Listy nie obyło się bez problemów, jednak Ministerstwo Finansów zapewnia, że do czasu ich usunięcia nie będzie karało przedsiębiorców. W najbliższych dniach wykaz ma być już w pełni funkcjonalny.

Dodajmy, że Białą Listę można znaleźć w biuletynie publicznym Ministerstwa Finansów oraz w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, sprawdź TUTAJ!

Co o tym sądzicie? DAJCIE ZNAĆ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj