Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Biblioteka w Żorach: spotkanie z Grzegorzem Buchalikiem, autorem „Mikołojka” po śląsku

Facebook Twitter

Zapraszamy na niecodzienne spotkanie z Grzegorzem Buchalikiem, który przetłumaczył na język śląski kultową książkę "Le Petit Nicolas", autorstwa René Goscinnego i zilustrowaną przez Jean-Jacques'a Sempégo. Wydarzenie odbędzie się 8 lutego 2024 roku o godzinie 18.00 w Żorskiej bibliotece. Spotkanie poprowadzi Aneta Neumann.

Biblioteka w Żorach Aktywista A.F. Spotkanie z Grzegorzem Buchalikiem
Biblioteka w Żorach

Spotkanie z Grzegorzem Buchalikiem

„Le Petit Nicolas”, czyli „Mikołajek”, to pierwsza książka z popularnej serii, której autorem jest René Goscinny, a ilustracje stworzył Jean-Jacques Sempé. Książka została wydana w Paryżu w 1960 roku, a polskie wydanie pojawiło się cztery lata później. To zbiór opowiadań, w których głównym bohaterem jest tytułowy Mikołajek – nieznośny szkolny chłopiec, który zdobył sympatię czytelników na całym świecie.

Spotkanie z Grzegorzem Buchalikiem

Wydawnictwo Silesia Progress otrzymało grant od francuskiego Ministerstwa Kultury na przetłumaczenie „Mikołajka” na język śląski. Książka ukazała się w 2023 roku pod tytułem „Francusko klasyka dlo bajtli 'Le Petit Nicolas’ ôd Rene Goscinnego ze ôryginalnymi ôbrozkami Jean-Jacques’a Sempé we ślōnskim przekładzie Grzegorza Buchalika!”.

Grzegorz Buchalik

Z wyuczynio etnolog a historyk. W robocie eksportuje ôkna do Francyje. W dōma czyto, przekłodo a wymyślo bojki dlo swojich dziecek. Mo coś z Mikołojka – rod gro we fusbal z kōmplami… jak niy zapōmnōm bala

-czytamy na stronie biblioteki.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Zapisy przyjmowane są pod adresem e-mail: [email protected], pod numerami telefonów: 32 43 43 197, 32 43 44 584 lub bezpośrednio w recepcji.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2024