Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Błąd na mapach Google w Golejowie [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

Kolejny problem z mapami Google w regionie. Chodzi o Golejów - dzielnicę Rybnika.

Przypomnijmy, że jeszcze niedawno na mapach nie było nowej wsi Nieboczowy. Po nagłośnieniu tematu przez Radio 90, ostatecznie interweniowali politycy i nowa wieś znalazła się na swoim miejscu.

Skoro udało się wam z Nieboczowami, może uda się pomóc i nam

– napisała do nas nasza słuchaczka Katarzyna, mieszkanka w rybnickiej dzielnicy Golejów. Tam ulice są na swoim miejscu, ale…

Jest niestety ulica Podhalńska, brakuje literki ‚a’. Jest to niestety wielki problem. Dla ludzi, którzy do nas przyjeżdżają, pierwszy raz mają styczność z tą ulicą, na ogół trafiają do Jastrzębia. Bo w Jastrzębiu jest ulica Podhalańska. Ktoś wpisując w Google, nie sprawdzając, że to nie jest Rybnik jedzie do Jastrzębia. W ostatnim czasie panowie, którzy wymieniali okna, zakładali solary i energetyka, która przełączała mieli problem, żeby tutaj trafić. Umówili się na 9.00, przyjeżdżali na 12.00, bo czekali w Jastrzębiu i szukali naszego domu.

– mówi mieszkanka ulicy Podhalańskiej w Golejowie, Katarzyna Szulik. Czy próbowała interweniować w tej sprawie?

Na googlach jest taka informacja, gdzie można zgłosić problem. Od 5 lat tam piszemy, nie tylko my, ale i sąsiedzi. Niestety, jest informacja ‚dziękujemy, zrobimy coś w tym kierunku’. Niestety, od 5 lat jest cały czas taka sama sytuacja, mam nadzieję, że się to zmieni.

Sprawę od niedawna zna Rada Dzielnicy Golejów, mówi przewodniczący jej zarządu, Arkadiusz Trzebunia:

Od niedawna rzeczywiście, co nie znaczy, że z mapami Googla nie mieliśmy problemów już wcześniej. Bo takie problemy były z Grzybówką, gdzie nie było adresu tego miejsca. Podhalańska jest straszny problem ze zgłoszeniem tego typu przypadków. Nie obejmuje tego automat Googla. Jeśli mamy prywatne konto na Googlu. Jeśli jako rada dzielnicy nie możemy wystosować pisma, bo nie wiemy gdzie. Do Stanów Zjednoczonych raczej pisać nie będziemy. Do polskiego oddziału kontakt nie jest dobrze znany. Natomiast zrobiliśmy to, co z Grzybówką, prywatnie, ja jako przewodniczący ze swojego konta zgłosiłem, przesłałem opinię i teraz czekamy.

Radio 90 w imieniu mieszkańców ulicy Podhalańskiej próbowało sprawdzić, jaka jest szansa na poprawienie błędu w nazwie ulicy. Skontaktowaliśmy się z firmą Activ Foto, która jest jedną z kilku rekomendowanych przez Google na polski rynek. Czy firma może poprawić nazwę ulicy w Golejowie? Mówi jedna z jej przedstawicielek:

Wystarczy, żeby się do nas ktoś zgłosił, złożył zamówienie, mamy umowę i możemy to zrobić. My nie jesteśmy przedstawicielem Google. Generalnie każdy może to zrobić. Jeśli potrafi, to może to zrobić. My jesteśmy agencją rekomendowaną, przez Google, możemy wykonywać takie usługi. Nie podlegamy przez Google, to jest rzecz, która jest przez nas wykonywana. Musimy wykonać pewną pracę, ktoś nam musi za to zapłacić. Wystarczy, że ktoś z miasta zgłosi, że jest taka potrzeba, wówczas się dogadamy.

Dodajmy, że jak dowiedziało się Radio 90, koszt takiej aktualizacji nie są duże, a być może w tym konkretnym przypadku obejdzie się nawet bez opłaty. Co na to Rada Dzielnicy Golejów? Przewodniczący jej zarządu Arkadiusz Trzebunia stwierdził, że gdyby wiązało się to jednak z konkretnym wydatkiem, to Rada musiałaby podjąć uchwałę w tej sprawie. Inna możliwość jest taka, że o pokrycie kosztów usługi, Rada wystąpi do miasta.

Na razie na mapach Google nic się nie zmieniło. Wybierając się na ulicę Podhalańską w Rybniku- Golejowie lepiej na razie nie korzystać z map Google.

Przeczytaj też o naszej interwencji w Nieboczowach, gdzie mieszkańcy mieli podobny problem z Google Maps. Link TUTAJ

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj