Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Budki dla ptaków czekają. To akcja „Powieś budkę dla jerzyka” w Raciborzu

Facebook Twitter

"Powieś budkę dla jerzyka". Pamiętacie początek akcji? W Raciborzu Urząd Miasta zachęcał do wieszania budek lęgowych dla ptaków, które są sprzymierzeńcami człowieka w walce z komarami.

fot. raciborz.pl

170 budek przygotowali podopieczni Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu, teraz wszystko w rękach mieszkańców, którzy zgłosili się do akcji. Muszą je odebrać i powiesić. Jerzyki przylatują do Polski w maju.

Więcej informacji może udzielić Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta (2. piętro), mail: srodowisko@um.raciborz.pl, tel.: 32 755 06 77.

Naturalny sposób na komary

Jerzyki to objęte ścisłą ochrony ptaki – Apus apus, bardzo wytrwali lotnicy, w locie łapią pokarm, piją, zbierają materiał na gniazdo, a nawet śpią. Zimują w Afryce Południowej, do Polski przylatują dopiero w maju, a odlatują już w sierpniu. Jerzyki to nasi sprzymierzeńcy w walce z uprzykrzającymi życie komarami i meszkami, których populacja znacznie wzrasta podczas upałów. Korzyści wynikające ze zwiększenia liczebności jerzyków, przełożą się na zmniejszenie liczebności tych owadów w mieście. Jeden jerzyk może ich zjeść w ciągu dnia dziesiątki tysięcy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lipca 2021