Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Budki lęgowe dla ptaków także w Pawłowicach. Uczniowie łączą przyjemne z pożytecznym

Facebook Twitter

To coraz bardziej popularna metoda, jaką samorządy chcą walczyć z komarami. Te owady mocno dokuczają nam latem. Budki lęgowe wieszają w Raciborzu, wieszają w Mszanie. Teraz też w Pawłowicach.

fot. pawlowice.pl

Gmina przekazała ponad 200 domków dla małych ptaków uczniom czwartych klas szkół podstawowych. Mówi Beata Cyganek z Urzędu Gminy w Pawłowicach:

Beata Cyganek: Zastanawialiśmy się jak rozwiązać ten problem, czy pracownicy zakładu komunalnego powinni się wspinać, wieszać te budki. W końcu po rozmowach z dyrektorami szkół, wpadliśmy na pomysł, że te zestawy trafią do czwartoklasistów i wtedy w ramach lekcji przyrody i w ramach zajęć technicznych uczniowie będą mogli te budki przygotować i powiesić na drzewach w okolicy swoich domów. Tutaj mamy nadzieję, że rodzice przyjdą z pomocą i zaangażują się. Mamy sygnały, że pomysł im się spodobał i pytają nawet o budki dla innych dzieci, aby się w to włączyć.

A cele tej akcji są przede wszystkim dwa:

Beata Cyganek: Ograniczyć ilość komarów latem, mam nadzieję, że to się uda. Podobno jedna sikorka w okresie lęgowym jest w stanie zjeść nawet 75 kilogramów krwiopijców. Mamy nadzieję, że będzie połączone przyjemne z pożytecznym. Naturalni wrogowie komarów są lepszym rozwiązaniem niż stosowanie chemii, która szkodzi przyrodzie i człowiekowi.

A z budek lęgowych w Pawłowicach będą na pewno korzystać wróble, mazurki, pleszki czy sikorki.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lutego 2024