Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Opowieści o regionie: bociany nasze kochane [PODCAST]

Facebook Twitter

Bocian w Szczejkowicach, to był jeden z newsów tego tygodnia. Opowieści o regionie prezentują kolejną opowieść ornitologa Tomka Sczansnego. Posłuchajcie o bocianich podróżach na trasie Europa- Afryka.

Bocian biały fot. T.Sczansny

Opowieści o regionie: posłuchaj kolejnych części

Opowieści o regionie: bociany

19 marca to dzień świętego Józefa a zgodnie z ludowym powiedzeniem: Na Józefa świętego, przylatują ptaki jego, więc będziemy mówić o bocianach, bo to o te ptaki chodzi w tym powiedzeniu.

Tomasz Sczansny: Powroty bocianów są bardzo spektakularne, bo bardzo wiele dzieje się na tej trasie. Musimy się cofnąć do końca lata czy też jesieni, kiedy ptaki zaczynają tę wędrówkę. Ona jest trudna szczególnie dla młodych ptaków. 80% młodych ptaków ginie podczas odlotu do ciepłych krajów, z tego duża część ginie w obszarze 100 metrów od gniazda. To się dzieje po kontakcie z linią średniego napięcia, albo też sami rodzice wyrzucają młode z gniazda, zostawione same sobie giną.

Opowieści o regionie: bociany

Bociany fot. T.Sczansny

Tomasz Sczansny: Młode ptaki nie lecą z rodzicami, lecą z innymi młodymi ptakami. Nie lecą też machając skrzydłami lecz korzystają z kominów termicznych, które tworzą się pod niektórymi chmurami. Mówiąc krótko to ciepłe powietrze, które unosi ptaki. Migrujące stado prowadzi lider i on te kominy wychwytuje. Wystarczy, że ptaki rozwiną skrzydła i ciepłe powietrze unosi je do góry… To można obserwować w rejonie Gotartowic, bo tam mamy szybowce a szybowce korzystają też z takich kominów termicznych.

Tomasz Sczansny: Podróż z regionu do Afryki zajmuje dużo czasu, bo to jest aż 27 tysięcy kilometrów. Trzeba wziąć pod uwagę, ze kominy termiczne, z których korzystają bociany, nie tworzą się nad wodami, więc ptaki nie mogą przelecieć tak na wprost, muszą omijać te morza. Polskie bociany wybierają trasę przez cieśninę Bosfor, a niemieckie bociany wybierają drogę przez Gibraltar.

Opowieści o regionie: bociany

Bociany fot. T.Sczansny

Tomasz Sczansny: Jesienna wędrówka jest wolna, a ta wiosenna szybka, bo najważniejsze jest to, by być w Polsce przed konkurencją i zająć najlepsze gniazdo.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024