Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Budowa linii elektroenergetycznej w Jastrzębiu. Temat wciąż jest aktualny, powstało stowarzyszenie

Facebook Twitter

Wciąż nie ma zgody na budowę linii wysokiego napięcia na terenie sołectwa Ruptawa-Cisówka w Jastrzębiu-Zdroju. Mieszkańcy założyli stowarzyszenie ochrony tych terenów.

fot. jastrzebie.pl

Do stowarzyszenia należą też firmy prowadzące tam działalność, a z którymi Polskie Sieci Energetyczne nie prowadzą rozmów na temat inwestycji. Dla spółki przedsiębiorstwa nie są stroną w dyskusji, ponieważ nie są przeznaczone do wysiedleń ani odszkodowań.

Stanowisko stowarzyszenia

Jak podkreślają członkowie stowarzyszenia w swoim stanowisku, które trafiło m.in. do jastrzębskiego magistratu: na terenie tych firm zorganizowane są stałe miejsca pracy, w których przebywają ludzie często ponad 8 godzin, pracuje tam ciężki sprzęt. To będzie 2×400 kV. Mieszkańcy sołectwa Ruptawa-Cisówka podkreślali już w Radiu 90, że zostaną narażeni na bezpośrednie niebezpieczeństwo w związku z możliwością przewrócenia się tych słupów czy zerwania linii.

Linie podzielą sołectwo na dwie części

Mają biec od Jastrzębia wzdłuż ulicy Cieszyńskiej w stronę ulicy Libowiec i dalej przez Ruptawę w kierunku Pielgrzymowic. Będą przebiegać nad doliną Szotkówki i Żelaznym Szlakiem Rowerowym. Mieszkańcy i przedsiębiorcy, reprezentowani teraz przez stowarzyszenie, nie zgadzają się na taki przebieg. Cały czas prowadzone są konsultacje społeczne, stąd mieszkańcy przy wsparciu władz Jastrzębia i Rady Miasta chcą wymóc na Polskich Sieciach Energetycznych zmianę trasy przebiegu linii.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2022