Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera w Radiu 90: Nie wiem ile będzie trzeba wyburzyć domów na potrzeby budowy linii kolejowej do CPK

Facebook Twitter

Na dziś nie wiem ile będzie trzeba wyburzyć domów na potrzeby budowy linii kolejowej do Centralnego Portu Komunikacyjnego - przyznał poranny gość Radia 90 prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.

fot.pixabay.com

Do CPK na największe lotnisko w tej części Europy mamy docierać pociągami. Pojadą one między innymi z Katowic, by tam dotrzeć wybudowana ma zostać nowa linia z Ostrawy. Przy okazji do sieci kolejowej włączone zostanie po latach Jastrzębie-Zdrój. Jeden z wariantów trasy zakłada też przebieg linii przez Rybnik, oznaczać to może wyburzenia domów w Kłokocinie i w Gotartowicach:

Piotr Kuczera: Mówimy o wariantach, na pewno jako gospodarz miasta chciałbym aby zachować spokój społeczny na etapie tejże budowy. Rzeczywiście do urzędu dochodzą głosy, mieszkańcy do mnie nawet osobiście dzwonią z pytaniem jaka wersja w końcu jest obowiązująca. Ja miałem jedno spotkanie online, zapowiedzieli panowie z firmy która przygotowuje ten projekt, że pokażą wersje nie tylko liniowe ale dokładnie działki po których mają przebiegać poszczególne wersje. Myślę, że na tym etapie będą konsultacje społeczne, będziemy rozmawiać z mieszkańcami…

Radio 90: Według pana wiedzy ile budynków może zostać wyburzonych?

Piotr Kuczera: Nie mam takiej wiedzy na tym etapie.

Piotr Kuczera

W styczniu miasto ma poznać dokładne plany

– dodał poranny gość Radia 90:

Piotr Kuczera: Otrzymamy bardzo dokładne przebiegi właśnie z ilością posesji i konkretnych działek i wtedy będziemy z mieszkańcami rozmawiać, nie chciałbym tutaj siać niepokoju. Na tym etapie nie zapadła jeszcze żadna decyzja.

Radio 90: Rozumiem, ale generalnie jest pan za tym aby ta trasa kolejowa przebiegała blisko Rybnika?

Piotr Kuczera: Przede wszystkim chcielibyśmy aby ta linia przebiegała jak najbliżej autostrady, bo wtedy te straty wśród budynków będą jak najmniejsze, na pewno tutaj wraz z miastem Żory, bo też taka propozycja padła, będziemy szukali takich rozwiązań które będą optymalne i dla Żor i Rybnika, żeby z jednej strony stworzyć połączenie komunikacyjne a z drugiej strony jak najmniejsze skutki społeczne tej budowy były.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą do zobaczenia tutaj:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj