Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Centrum przesiadkowe w Rybniku. Przebudowa placu Armii Krajowej

Facebook Twitter

Czy Rybnik zyska kolejną atrakcyjną przestrzeń? Miasto zastanawia się nad przebudową Placu Armii Krajowej.

Czy powstanie Centrum przesiadkowe w Rybniku na placu Armii Krajowej?

Miejsce to miało by zostać zamknięte dla ruchu samochodów, a układ komunikacyjny przebudowany. Wszystko po to by wybudować w miejscu obecnego parkingu miejskiego na skrzyżowaniu ulic Jankowickiej i Reymonta centrum przesiadkowe. Mówi prezydent Rybnika, Piotr Kuczera:

Piotr Kuczera: Chcemy w pewnym sensie z patelni asfaltowej, która dzisiaj tam jest, uczynić przestrzeń bardziej przyjazną dla mieszkańców. Stąd rozpoczynamy rozmowę z mieszkańcami poprzez aplikację, poprzez spacery, ale też z zawodowcami, czyli z architektami, którzy w ramach konkursu mają pokazać, w jaki sposób widzieliby centrum przesiadkowe w Rybniku. Jesteśmy ograniczeni dwoma rzeczami, to znaczy PKP nie przeniesiemy, a z drugiej strony mamy pieniądze europejskie, które też stawiają na pewne kryteria, czyli umiejscowienie centrum przesiadkowego poza ścisłym centrum. W przypadku Rybnika akurat mówimy o dzielnicy Smolna, który graniczy bezpośrednio ze Śródmieściem, co ułatwia nam sprawę.

Budynek centrum przesiadkowego ma być duży, bardzo funkcjonalny, miałaby się tam znaleźć także parking poziomowy. Mówi architekt, autor koncepcji centrum przesiadkowego i przebudowy Placu Armii Krajowej, Rafał Paszenda:

Rafał Paszenda: To będzie parking poziomowy, układ docelowy czy też ten, który został narzucony regulaminem jest jako pół poziomowy, czyli tworzymy mało tych przestrzeni komunikacyjnych, a zyskujemy przestrzenie parkingowe. Udało mi się zaprojektować 485 miejsc parkingowych, 2 perony autobusowe, część kubaturową i same już miejsca przesiadkowe powodują, że ten obiekt będzie duży. Dlatego finalna wersja tego jak on będzie wyglądał, będzie przedstawiona dopiero przez uczestników konkursu.

Centrum przesiadkowe w Rybniku na placu Armii Krajowej – wizualizacja/ Fot. rybnik.eu

Wiadomo, że mają tam znaleźć się także miejsca parkingowe dla rowerów. To wszystko ma na celu zintegrowanie różnych środków transportu oraz stworzenie bardziej efektywnej infrastruktury transportowej wewnątrz miasta.

Sam plac Armii Krajowej także się zmieni. Znikną z niego samochody a co w zamian? Powstanie przestrzeń rekreacyjna, miejsce przyjazne dla mieszkańców

– mówi Rafał Paszenda.

Rafał Paszenda: Zieleń i wodę mamy w tym projekcie Ona jest retencjonowana w zbiornikach podziemnych na placu jak i przy centrum przesiadkowym, ale też będzie jako zbiornik otwarty w takiej czy innej formie na placu Armii Krajowej. Ja go zrobiłem w formie otwartej. Biologiczny staw, który odpowiada temu, co było wcześniej. Na tym terenie był staw, a on został zasypany i stworzono tam inny układ urbanistyczny. Ale ten staw tam był, dlatego ja go w pewnym stopniu chcę odtworzyć w sposób taki symboliczny, żeby pokazać, że ten plac jest czymś innym niż tylko tereny utwardzone, ale jest też zielenią i też ma w sobie wodę.

Chcemy zmienić kolejny kwartał w mieście, czekamy na projekty pokazujące jak mogłoby wyglądać to miejsce

– dodaje prezydent Kuczera.

Piotr Kuczera: Konkurs już jest ogłoszony. Liczę na to, że w grudniu pokażą się pierwsze projekty i też będzie taka wizualizacja, która pokaże zakres możliwości. Rozmawiamy o przestrzeni pomiędzy PKP a dzisiejszym parkingiem i myślę, że ta rozmowa, ten dialog z architektami, z mieszkańcami będzie trwały. Jest to ważne, aby wykorzystać ludzkie przyzwyczajenia, wykorzystywać te najnowsze trendy, które pojawią się w architekturze. Jako prezydent miasta muszę patrzeć na kwestie własnościowe, na kwestie finansowe i trzeba to wszystko ładnie spiąć, aby kolejny kwartał miasta mógł inaczej wyglądać.

Rozstrzygnięcie konkursu w grudniu przyszłego roku, później ruszą prace projektowe, które mogą potrać dwa kolejne lata a następnie, jeżeli uda się nam pozyskać unijne fundusze mogła by ruszyć przebudowa placu i budowa centrum przesiadkowego

– dodaje prezydent Kuczera. Szacowany koszt inwestycji to około 100 milionów złotych, w unijnych funduszy można pozyskać na inwestycję 70 milionów złotych. Dodajmy, że wcześniej miasto planuje szereg konsultacji z mieszkańcami w tej sprawie.

Zobacz wizualizację:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 maja 2024