Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Centrum przesiadkowe w Rydułtowach gotowe! Zobaczcie jak się prezentuje [FOTO]

Facebook Twitter

Już w marcu będzie można korzystać z nowego centrum przesiadkowego w Rydułtowach. Trwają odbiory techniczne i po uzyskaniu wszystkich zgód pasażerowie będą mogli czekać na pociąg w zupełnie nowym otoczeniu.

Centrum Przesiadkowe w Rydułtowach – niebawem zacznie działać

Miejsce zmieniło się całkowicie

– mówi burmistrz Rydułtów, Marcin Połomski.

Marcin Połomski:Miejsce na pewno zmieliło swoje oblicze. Jest to nowa część centrum miasta. Wcześniej bardzo mocno zaniedbane centrum, teraz nowe miejsce, nowa przestrzeń, nowe perspektywy. Kiedy przejęliśmy teren po Spółce Restrukturyzacji Kopalń, taki nasz zamysł był, że podzielimy go na dwie części. Część pod działalność gospodarczą, tam, gdzie znajduje się zabudowa i szyb Leon 3 oraz pod część mieszkaniową to jest część dawnego holtzplacu, gdzie projektowane jest osiedle mieszkaniowe w ramach SIM. Dzisiaj już ten teren możemy zobaczyć.

Marcin Połomski burmistrz Rydułtów

Powstanie wiaty przystankowej, peronu, miejsca zabaw dla najmłodszych, ustawienie małej architektury, zagospodarowanie terenu wokół – to pierwszy etap budowy centrum przesiadkowego. Jest już projekt na budowę budynku dworca.

Marcin Połomski: A gdzie dworzec, gdzie miejsce, gdzie będziemy mogli w bezpiecznych warunkach poczekać na środek lokomocji, gdzie toalety, W pierwszej części zrobiliśmy zagospodarowanie, żebyśmy z tych środków transportu publicznego mogli skorzystać. Pierwszy etap mamy praktycznie zrealizowany, czekamy na pozwolenie na użytkowanie. Jesteśmy gotowi z projektem i pozwoleniem na budowę na dworzec, czyli na poczekalnie, na toalety z prawdziwego zdarzenia. To nie będzie wiata, będzie to obiekt nowoczesny, zabudowany. Czekamy na ogłoszenie konkursu przez urząd marszałkowski, czekamy na środki unijne.

Centrum przesiadkowe w Rydułtowach

Konkurs zostanie ogłoszony z końcem marca, budynek dworca ma powstać w ciągu roku od momentu podpisania umowy, czyli już w 2025 roku. Ale w tej przestrzeni pojawi się jeszcze jedna atrakcja dla mieszkańców:

Marcin Połomski: To, co już może powstać niedługim czasie, to kolejne zadanie, które było planowane w ramach „norwega” i które będzie ten teren ubogacać, to strzelnica sportowa na broń palną, zamknięta. Tutaj w konkursie w urzędzie marszałkowskim wystartowaliśmy na dofinansowanie tego zadania. Pod koniec roku go otrzymaliśmy. Teraz już jesteśmy przygotowani na ogłoszenie przetargu na realizację strzelnicy. To kolejny element, który uporządkuje ten teren. Dzisiaj na tym centrum przesiadkowym widzimy zniszczoną starą elewację sztolni ćwiczebnej, to jest to miejsce, które zostanie zmodernizowane.

Całkowity koszt budowy centrum przesiadkowego w Rydułtowach to około 6 milinów złotych. Czekamy na ogłoszenie nazwy ulicy, która do niego prowadzi: miasto ogłosiło konkurs, propozycje składali mieszkańcy, niebawem zwycięska nazwa ma zostać ogłoszona. Ostatecznie muszą ją zatwierdzić radni.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj