Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Powstanie centrum przesiadkowe w Wodzisławiu. Będzie miało zielony dach

Facebook Twitter

Centrum przesiadkowe w Wodzisławiu nie będzie duże, ale zostanie zagospodarowane także na cele kulturalne. Jak to możliwe?

Centrum przesiadkowe w Wodzisławiu
Wizualizacja UM Wodzisław

Centrum przesiadkowe w Wodzisławiu z zielonym dachem! Taka nowość ma powstać obok galerii handlowej. Jest już gotowy projekt, wizualizacje, na inwestycję udało się pozyskać unijne dofinansowanie. Budynek dworca zostanie wybudowany tam, gdzie teraz zatrzymują się autobusy – zapowiada prezydent, Mieczysław Kieca:

Mieczysław Kieca: Nie będzie to duży dworzec. Powierzchnia około 150 metrów kwadratowych. Ma się tam znaleźć poczekalnia, miejsce do odpoczynku dla kierowców, wszystkie usługi związane z zakupem biletów czy w systemie online czy tradycyjnym to zobaczymy i ogólnodostępne całodobowe toalety dla podróżnych i mieszkańców. Dworzec będzie wybudowany w ten sposób, że w jego dach będzie tworzył naturalny amfiteatr w parku miejskim. Będzie to dach zielony, będzie można na nim odpoczywać, a ten układ amfiteatralny  spowoduje, że będziemy mieli układ scen, na których będzie można aranżować życie kulturalne miasta.

Rozbudowane zostaną też wiaty przystankowe:

Mieczysław Kieca: Powstaną duże, kilkumetrowe wiaty, które będą wychodzić nad autobusy. To oznacza, że będzie to tak zwane centrum przesiadkowe „suchej stopy”, czyli w momencie kiedy pada deszcz, czy są opady śniegu, podjeżdża autobus, a wiaty są na tyle wysunięte, że można spokojnie tzw. suchą stopą wejść do autobusu (…).

W ramach tego projektu powstaną też nowe miejsca parkingowe przy dworcu kolejowym w Wodzisławiu, miasto chce też przejąć od PKP wieżę ciśnień. Wybudowany zostanie również łącznik pomiędzy Rodzinnym Parkiem Rozrywki Trzy Wzgórza, a osiedlem Batory. Całość szacowana jest na 14-16 milionów złotych, dotacja unijna powinna pokryć 85 procent kosztów. Prace miałyby być prowadzone w latach 2025-2026.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024