Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ciche zwiedzanie Muzeum Śląskiego

Facebook Twitter

Po cichu w Muzeum Śląskim... Placówka, pragnąc umożliwić kontakt ze sztuką wszystkim odbiorcom, wprowadziła tzw. ciche godziny podczas zwiedzania galerii stałych, a także utworzyła specjalną strefę wyciszenia.

fot. muzeumslaskie.pl

Rozwiązania te znacznie podniosą komfort zwiedzania osobom o wysokiej wrażliwości na bodźce. Tym samym powiększy się oferta Muzeum Śląskiego dla osób z autyzmem. Ciche godziny zwiedzania będą obowiązywać na w każdą środę od 17.00 do 20.00.

W tym czasie będą wyłączone ścieżki dźwiękowe w galeriach. Oprócz tego w kasach muzealnych będzie można pobrać słuchawki wyciszające, które są dostępne w rozmiarach dla dorosłych i dzieci. A przy wystawach czasowych znajdują się informacje o rodzaju bodźców możliwych do doświadczenia podczas zwiedzania. W przestrzeni Galerii sztuki polskiej powstała natomiast strefa wyciszenia Interim. Umożliwia ona odseparowanie się od bodźców osobom o szczególnej na nie wrażliwości. Można tam również skorzystać z dostępnych publikacji czy piłeczek antystresowych. Dział Edukacji zachęca do wcześniejszego zaplanowania indywidualnej trasy zwiedzania.

W stałej ofercie programowej Muzeum Śląskiego – posiadającego certyfikat Fundacji Prodeste potwierdzający otwartość na pracę z osobami ze spektrum autyzmu – znajdują się warsztaty dla rodzin z dziećmi oraz lekcje muzealne przygotowane z myślą o osobach o wysokiej wrażliwości na bodźce. Rodzinom z dziećmi ze spektrum oferujemy cykl warsztatów „Którędy do sztuki”. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu w kilkuosobowych grupach, w bardzo przyjaznej atmosferze, ze szczególnym uwzględnieniem wrażliwości na bodźce. Prowadzący zajęcia umożliwiają dzieciom poznawanie dzieł sztuki bez obciążania nadmiarem bodźców czy informacji. W trakcie warsztatów wykorzystywane są autorskie metody pracy twórczej, metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne i terapii ruchem (Autism Movement Therapy).

Muzeum oferuje także zajęcia przystosowane do indywidualnych wymagań i możliwości konkretnej grupy. Lekcje oparte są na pracy manualnej, a odbywają się w przestrzeniach galerii z wykorzystaniem pomocy dotykowych oraz w salach edukacyjnych. Tematami realizowanymi z grupami o specjalnych potrzebach edukacyjnych są: „Czym jest obraz?”, „Zabawa z obrazami”, „Baśnie śląskie”, „Na krańcach świata”, „W 60 minut dookoła świata”, „W pracowni artysty”.

Ramowy program warsztatów w najbliższych miesiącach:

16 lutego, godz. 12.00 – „Wycinki”, warsztaty inspirowane sztuką kolażu i asamblażu

15 marca, godz. 12.00 – „Żywe rzeźby”, warsztaty inspirowane obiektami przestrzennymi

19 kwietnia, godz. 12.00 – „Chlapnięcia, drapnięcia i plamy”, warsztaty inspirowane dziełami sztuki współczesnej na wystawie „Duch natury i inne bajki”

10 maja, godz. 12.00 – „Kompozycje z cieni”, warsztaty inspirowane kompozycją przestrzenną Jana Berdyszaka

14 czerwca, godz. 12.00 – „Ruchome obrazy”, warsztaty performatywne inspirowane wybranymi dziełami z Galerii sztuki polskiej po 1945 roku

Muzeum Śląskie wspólnie z kinem Światowid realizuje cykl pt. „Kino wrażliwe”. Projekcje odbywają się w przyjaznej przestrzeni – na sali nie panuje całkowita ciemność, bodźce są ograniczone, nie są wyświetlane zwiastuny innych filmów.

Program najbliższych seansów zapowiada się następująco:

18 lutego, godz. 16.30 – „Mój przyjaciel Ufk”, reż. Eric Tosti, animowany, Francja, 2019, 90 min

17 marca, godz. 16.30 – „Mirai”, reż. Mamoru Hosoda, animowany, Japonia, 2019, 100 min

21 kwietnia, godz. 16.30 – „Niewidzialna Sue”, reż. Markus Dietrich, familijny, Niemcy, 2018, 90 min

19 maja, godz. 16.30 – „Miś Bamse i super miód”, reż. Christian Ryltenius, animowany, Szwecja, 2018, 65 min

23 czerwca, godz. 16.30 – „Blanka”, reż. Kohki Hasei, familijny, Japonia, Włochy, Filipiny, 2015, 75 min

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj