Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Cieszyn: Wystawa z okazji 4 czerwca [WIDEO]

Facebook Twitter

Dzisiaj 4 czerwca – data szczególna, 30 lat temu w Polsce odbyły się pierwsze wolne wybory. Wcześniej toczyły się obrady Okrągłego Stołu. Dziesięć lat później staliśmy się członkiem NATO, a w 2004 dołączyliśmy do krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej.

Dla dzieci i nastolatków to czasy, których pamiętać nie mogą. Ale wydarzenia te miały kluczowe znaczenie dla współczesnej historii naszego kraju. – Aby tym, którzy tych wydarzeń nie pamiętają, powstała książka ‚Rok 1989. Mała książka o pewnej kurtynie, czekoladzie i wolności” autorstwa Michała Rusinka z ilustracjami Joanny Rusinek – mówi Małgorzata Jarema z Zamku Cieszyn. Na jej podstawie, w zamkowej oranżerii stworzono nietypową wystawę, przenosimy się na niej w czasie.

Mamy rok 1989, chcieliśmy dzieciom jak i również rodzicom oraz opiekunom, przybliżyć czas z przed 1989 roku. Wierzymy głęboko, że właśnie w ten sposób, najbardziej przybliżymy ją dzieciom, ponieważ są to bardzo abstrakcyjne dla nich tematy. Wystawa jest tak zaaranżowana, że dzieci w przestrzeni wystawienniczej będą mogły doświadczyć, namacalnie zaprojektować np. opakowanie na czekoladę.

Wystawa w bardzo bezpośredni sposób ma przybliżyć dzieciom, jak 30 lat temu wyglądało życie. Można dowiedzieć się, co to była Polo-Cocta, czemu służyły etykiety zastępcze, i poznać zapach gumy balonowej. Można również zagrać w grę – stojąc w kolejce.

Tematyka jest poważna, bo chcemy dzieciom mówić o tych czasach, chcemy im opowiedzieć jak wtedy było, że nie było kolorowo, nie było innych czekolad niż jak Pan wspomniał wyrób czekoladopodobnych, ale jednocześnie chcemy poprzez zabawę troszkę pokazać, że można potraktować ten czas w taki zabawowy sposób. Bazując na ilustracjach z książki, bo cała wystawa jest oparta właśnie na ilustracjach z książki Pana Michała Rusinka. 

Jak dodaje Beata Mońka z Zamku Cieszyn, wystawa to nie tylko wesołe wspomnienie minionych czasów. To trudne tematy. Warto, oglądając zdjęcia czy rysunki pomyśleć o wolności i o tym, że nie jest ona dana raz na zawsze – dodaje Beata Mońka z Zamku.

Pomyśleliśmy, ze jednak te trudne pojęcia abstrakcyjne łatwiej opowiedzieć pokazując, że kiedyś nie można było podróżować, bo trzeba było się postarać o paszport, nie każdy go mógł dostać, potem trzeba było go oddać i leżał gdzieś w szufladzie. W każdym bądź razie, mamy nadzieję, że ta wystawa skłoni też i rodziców i dziadków, żeby przypomnieli sobie te czasy trochę opowiedzieli, wytłumaczyli, ale być może wszyscy zadali sobie to trudne pytanie: Czym jest wolność?

Wystawa czynna jest jeszcze przez kilka dni na Zamku Cieszyn.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj