Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas na Twoją Miejscowość. Zabytkowa Kopalnia Ignacy tej wiosny ruszy pełną parą

Facebook Twitter

Dyrektor Zabytkowej kopalni Ignacy w Rybniku- Niewiadomiu Marek Gołosz był gościem popołudnia w Radiu 90, posłuchaj co mówił o rozruchu maszyny parowej, centrum nauki, jakie powstaje w Niewiadomiu czy placu zabaw z parową fontanną.

Marek Gołosz: W czerwcu w 230 roku od założenia dawnej Hoym Gruby, jej kontynuatorka kopalnia Ignacy rusza pełna parą. Głównym elementem oferty będzie interaktywna edukacja, będziemy mieli w maszynowni i nadszybiu szyku Kościuszko wystawę stałą poświęconą parze wodnej, jako nośnikowi energii, który zrewolucjonizował świat. Głównym eksponatem jest ciągle działająca już ponad 100-letnia maszyn parowa, która pozwoli zrozumieć na czym polegał silnik parowy, który stanowił pierwowzór wszystkich maszyn. Maszyna będzie uruchamiana w piątki i weekendy.

Maszyna odżyła po 14 latach, w 2008 roku została wyłączona, teraz ponownie ją uruchomiono.

Co szykowane jest na weekend otwarcia?

Marek Gołosz: 4-5 czerwca, wielkie urodziny kopalni Ignacy, Geburstag na Hoym Grubie. Chcemy zorganizować imprezę plenerową, żeby pokazać wszystkie walory i atuty i wyjść od opowieści o wynalazkach, szalonych naukowcach, którzy zaproszą do poznawania dzisiejszego świata, który rodził się w 1792 roku.

Zabytkowa kopalnia Ignacy działa już teraz, np. w ofercie mają ścianę wspinaczkową, wiedzieliście o tym? Co czwartek u nich darmowe zajęcia dla dzieci.

Marek Gołosz, dyrektor Zabytkowej kopalni Ignacy w Rybniku- Niewiadomiu

Co jeszcze zostało do czerwca do zrobienie?

Marek Gołosz: Oprócz wystawy stałej, będziemy mieli do dyspozycji strefę odkrywania i aktywności, to takie małe centrum nauki sygnowane marką Centrum Nauki Kopernik, też interaktywna edukacja, tym razem obok drugiej maszyny parowej, przy szybie Głowacki.

Na terenie Zabytkowej kopalni Ignacy powstaje także plac zabaw, urządzenia stawiane są za kopalnianymi budynkami, posłuchajcie:

W programie popołudniowym w Radiu 90 pytaliśmy tak konkretnie: przyjeżdża do Niewiadomia rodzina np. z Jastrzębia: mama, tata, 3 dzieci i co, oni tam w czerwcu zobaczą? Posłuchajcie odpowiedzi:

Jak wam się to podoba? W czerwcu w radiu 90 sprawdzimy jak to wygląda na żywo w Niewiadomiu.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2023