Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy uda nam się wypocząć tego lata?

Facebook Twitter

Po miesiącach życia w napięciu i stresie powoli odzyskujemy równowagę. Czas wakacji to czas sprzyjający wypoczynkowi. Jak zrelaksować się tego lata, kiedy zagrożenie koronawirusem wciąż jest aktualne? Czy uda nam się tak naprawdę wypocząć?

Fot. pixabay.com

Zapytaliśmy o to Beatę Skrzypiec, terapeutkę z Knurowa:

Jeśli wyjeżdżamy na wakacje, to na pewno pierwszym takim punktem jest słuchanie mniej wiadomości, oglądanie mniej wiadomości i skupieniu się na sobie, na tu i teraz. Trzeba być świadomym. One są ważne, bo musimy wiedzieć, że jesteśmy w tym świecie, natomiast nie brać wszystkiego do siebie. Jeśli siedzimy w domu, to również lepiej słuchać mniej wiadomości, wychodzić na zewnątrz i delektować się latem, wakacjami, bo następne są dopiero za rok.

Sposób na relaks tego lata?

Praktykowanie poczucia wdzięczności, ćwiczenia i spacery. Bycie tu i teraz: dzisiaj mam wakacje, dzisiaj jest ten dzień, ten dzień jest wyjątkowy, no bo nie wiadomo, czy następny dzień może się zdarzyć. Wystarczy jedno zdanie wieczorem czy rano, czy jak się budzimy: dziękuję za to, co mam i za to, czego nie mam.

Pamiętajmy o oddechu:

Wdechy i wydechy nie mogą być takie głębokie. One mają być dla każdej osoby indywidualne, czyli tak, jak czujemy. Wdychamy zawsze nosem, jeśli robimy głębsze wdechy i wypuszczamy na pewno ustami.

Radio 90: Czy da się w ogóle zapomnieć o pandemii?

Niestety nie, ona będzie zawsze z tyłu głowy, natomiast trzeba być świadomym, świadomy siebie, swojego ciała, tego, co się dzieje wokół nas.

Żeby dobrze wypocząć w wakacje, warto wybrać się w miejsce, w którym czujemy się bezpiecznie:

Poczucie bezpieczeństwa jest najważniejsze przy wyborach miejsca, gdzie będziemy wypoczywać. To mogą być różne miejsca. Dla niektórych bezpieczna jest działka, dla niektórych bezpieczny jest kontakt z koleżanką, dla niektórych wyjazd. Każdy ma swoje miejsce, gdzie czuje się bezpiecznie wewnątrz- mówimy o wewnętrznym bezpieczeństwie, proszę o tym pamiętać. Bezpieczeństwo wewnętrzne i na zewnątrz jest podstawowym warunkiem do tego, żeby wypocząć, żeby żyć w spokoju.

Spokój łatwo odzyskać w lesie:

Jeśli mamy możliwość chodzenia do lasu to proszę pamiętać, że w lasach są drzewa, które wydzielają olejki eteryczne, a wdychanie tych olejków oczyszcza drogi oddechowe i uspokajamy się, działa to na nasz układ nerwowy. Tak samo jest nad morzem, nad wodą. Jeśli chodzimy po lesie czy szum fal, szum strumyka, wody jest absolutnie nieoceniony m warunkiem, żeby się wsłuchać w siebie i takie bycie tu i teraz- proszę o tym pamiętać.

rozmawiała Monika Sokołowska.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2023