Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dr Jacek Gabryś: „O płuca musimy dbać tak jak o serce”. Porady pulmunologa

Facebook Twitter

"O płuca musimy dbać tak jak o serce. To był strzał w dziesiątkę, że hasłem tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy były płuca po pandemii" - mówił poranny gość Radia 90, dr Jacek Gabryś pulmonolog konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób płuc, kierującym Oddziałem Pulmonologii i Rehabilitacji Oddechowej w Wojewódzkim Szpitalu Chorób Płuc w Wodzisławiu Śląskim.

Porady pulmunologa

Porady pulmunologa – RTG i spirometria – podstawowe badania

Według oficjalnych szacunków 6,5 mln ludzi było zakażanych wirusem SARS Cov2, 5,5 mln wyleczyło się, 120 tysięcy złotych zmarło, 800 tysięcy ludzi dotknęły zmiany w płucach:

Radio 90: Jakie ślady zostawił po sobie covid?

Jacek Gabryś: Najczęściej pacjenci, teraz już po covidzie zgłaszają się z tym, że jest im duszno. Mają gorszą tolerancję wysiłku. Jakiś taki przewlekły kaszel, kaszel powysiłkowy, kaszel przy zmianie temperatury z wyjścia z domu na zewnątrz. Te objawy duszność, gorsza tendencja wysiłku i przewlekły kaszel są najczęściej zgłaszanymi przez pacjenta.

Blisko dwa lata po zakończeniu pandemii odmiany koronawirusa cały czas są z nami. To delta, omikrokon, a obecnie kraken:

Jacek Gabryś: One się różnią między sobą, one są bardzo zakaźne, ale nie są tak groźne, jak ten pierwszy. I co ciekawe, te właśnie wirusy, a szczególnie ten kraken, on się wymyka z tej odporności, którą nabyliśmy po przechorowaniu, albo po szczepieniu. I teraz charakterystyczne jest to, że pojawi się szybko wysoka temperatura do 40 stopni, kaszel, totalne osłabienie. Po krótkim leczeniu pacjent odżywa. To są dwa, trzy dni. Pacjent zdecydowanie lepiej się czuje.

Jak dbać o nasze płuca. Co robić by były one zdrowe ? Najważniejszy jest ruch, wystarczy regularny spacer z kijkami, żeby przewentylować płuca.

Jacek Gabryś: Tak dbać, jak dbamy o serce, bo pilnujemy wizyt u kardiologa, bierzemy pigułki. Natomiast obserwujemy tak, że palimy już mniej. Ale niepokojące jest to, że kobiety więcej palą. Na przestrzeni ostatnich 10 lat krzywa dla mężczyzn spada, natomiast dla kobiet rośnie. Zanieczyszczenie, powiem szczerze, że już zdecydowanie mniejsze mamy w miejscach, gdzie mieszkamy. Przynajmniej raz w roku zrobić zdjęcie płuc u osób, które palą. U osób, które nie palą przynajmniej raz na 2 lata. Zróbmy sobie spirometrię i do tego wszystkiego przede wszystkim ruch.

Poranny gość Radia 90 poleca także proste ćwiczenia, które można wykonać w domu, by sprawdzić swoją wydolność płuc.

Jacek Gabryś: Postawić sobie świeczkę i pierwszym wdechem starać się ją zgasić, czyli odstawiać ją sobie 20/30 centymetrów dalej, żeby w tej pierwszej sekundzie całe powietrze z płuca wydmuchać, ją zgasić. A drugie ćwiczenie wziąć szklankę z wodą i słomkę, i potem jak najdłużej, i jak najwolniej wypuszczać powietrze pod wodę, żeby bańki leciały. To wpierw będzie 5 sekund, 10 sekund potem, gdzie 15 będziemy mogli dojść do formy. Spirometrię też się tak dmucha. Najpierw trzeba wydmuchać wszystko w pierwszej sekundzie, potem pani jeszcze będzie mówiła: dmuchać, dmuchać, dmuchać i tak przynajmniej przez 6/7 sekund. I wtedy badanie jest prawidłowo wykonane.

A cała rozmowa Arkadiusz Żabki z dr Jackiem Gabrysiem pulmonologiem konsultantem wojewódzki w dziedzinie chorób płuc, do zobaczenia na radio90.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj