StartWiadomości Wiadomości dnia

Dlaczego uczniowie nie chodzą na wf?

Mówi Zofia Krakowczyk Strączek nauczycielka z rybnickiego „Medyka”:

Paradoks polega na tym, że na lekcje wf-u nie chcą chodzić, a na wszystkie zajęcia pozalekcyjne, jak basen, dżudo, karatek, szkółki piłkarskie, to wszystko przeżywa boom.

Radio90: Jak to tłumaczyć?

To nie są czasy, kiedy my sami szliśmy na boisko, braliśmy piłkę i graliśmy, tylko teraz wszystko odbywa się pod okiem trenerów, instruktorów. Ta moda przyszła z zachodu i tak się to teraz odbywa. Ważne jest, żeby nauczyciele wychowania fizycznego w szkołach tę pasję do sportu zaszczepili dzieciom; że to nie tylko nauka, ale faktycznie żeby ta aktywność fizyczna była promowana.

Radio90: To jest pytanie o dobrych wuefistów.

Tak i wuefistów mamy super. Faktyczne program kultury fizycznej mamy bogaty, ale trzeba program unowocześnić (…), jak w każdym programie nauczania ta rutyna się wkradła.

Według ogólnopolskich badań około 30 procent dzieci nie chodzi na WF. Przykład idzie z góry – dodaje doktor Robert Trybulski z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej:

Moja odpowiedź jest jedna: po pierwsze- to kształtowanie świadomości, dwa- nic tak wśród dzieci i młodzieży nie motywuje, jak wzorzec osobisty. Ja odpowiem na to pytanie w taki sposób, że to wzorzec osobisty nauczyciela i wzorzec osobisty rodzica- to jak żyje rodzic- determinuje aktywność fizyczną dzieci i młodzieży.

Podczas rybnickiej konferencji dyskutowano nie tylko o kondycji dzieci i młodzieży, ale także o odpowiedniej diecie. Najważniejsze to jej urozmaicenie- mówi Barbara Tkocz, dietetyk:

Ja bardzo często na swoich wykładach mówię: ‚Proszę uważać na ryby” i wtedy odbiorca mówi: ‚No jak to, proszę panią, przecież mówiliście- ryby zdrowe, mamy jeść, nawet codziennie. Tak, ale trzeba uważać jakie ryby i nie tylko ryby; ryby mogą być zanieczyszczone metalami ciężkimi, a jest jeszcze mięso indycze, a jak nie mięso indycze, to np. bezmięsny obiad. Można? Można! (…). Jeżeli będzie dieta monotematyczna, to tu jest ten problem. Zasada: urozmaicać.

Konferencja odbyła się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Rybniku, odwiedził ją z mikrofonem Arkadiusz Żabka.

Zostaw komentarz