Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Konferencja o edukacji w Czerwionce: Nauczyciele o nowych, skutecznych metodach pracy

Facebook Twitter

Konferencja o edukacji w Czerwionce to było przede wszystkim spotkanie nauczycieli, którzy mówili o sprawdzonych projektach i sprawdzonych doświadczeniach, ciekawych innowacyjnych środkach dydaktycznych.

nowe przedszkole w Stanowicach
Fot. Pixabay

Chcemy dostarczyć nauczycielom sprawdzonych sposobów skutecznego nauczania – mówi Sylwia Bloch dyrektor Regionalnego Ośrodka Nauczycieli Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Rybniku. W Czerwionce Leszczynach rybnicki ośrodek zorganizował konferencję „Naukowe pejzaże, pracownie edukacji jutra” na której prezentował sprawdzone już metody pracy:

Sylwia Bloch: Sprawdzone projekty i sprawdzone doświadczenia, ciekawe, innowacyjne środki dydaktyczne. Na konferencji każdy z uczestników otrzyma pakiet środków dydaktycznych w pełni autorskich, opracowanych i wydanych przez Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Rybniku. Jest to pakiet materiałów „Mali Wielcy Naukowcy”, jak również publikacja Pracownia Wielkiej Przygody.

Radio 90: Skuteczne, czyli takie, które w ciekawy sposób potrafią nauczyć.

Sylwia Bloch: Takie, które zmotywują zarówno dzieci, uczniów, jak i nauczycieli. Obu stronom będzie się pracowało lepiej i ciekawiej.

Jedną z ciekawych metod nauki, był projekt Marii Koloch i Anny Krzyżanowskiej nauczycielek konsultantek Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Rybniku. Panie zorganizowały konkurs dla przedszkolaków, w którym dzieci miały przygotować własne wynalazki inspirując się naukowcami. Jak mówią przedszkolaki mogą same zostać wynalazcami i przy okazji poznawać sławnych odkrywców:

Niektórzy mówią, że dzieciaki są zbyt małe, niektórzy nawet używają słowa zbyt głupie czy mało mądre, niewystarczająco mądre do tego, żeby podjąć tematykę naukową.

Radio 90: Wy mówicie temu nie? One też potrafią odkryć to wszystko.

Oczywiście. One odkrywają na swój sposób, na swój sposób dziecięcy, ale mają takie możliwości. Tylko my się musimy do nich dostosować. Nasz język musimy dostosować właśnie do tych najmłodszych dzieci.

My tak naprawdę musimy dostrzec jako dorośli, jako nauczyciele, że oni posiadają pełnię mocy, pełnię kompetencji, są istną bombą potencjału do tego, żeby wszystkie te rzeczy umieć zrobić.

By dobrze i ciekawie uczyć ważne by zaufać nauczycielom – podkreślają nauczyciele z rybnickiego WOM-u:

Anna Krzyżanowska: Jeżeli ogłaszam konkurs i dajesz dziecku pełną wolność i pełną mocy do tego, żeby tworzyć, jeżeli podążamy za jego chęcią i kreatywnością. Jeżeli damy wolność nauczycielowi, taką przestrzeń, żeby tę pasję, o której Maria mówi i wszystkie okoliczności wokoło wykorzystał swoje własne zdolności i indywidualne, on będzie miał większą motywację, żeby działać. I zaufajmy Mu, bo jego serce podpowiada mu, co ma zrobić z dzieckiem. Nie powie tego żadne rozporządzenie, nie powie tego żadna ustawa. To powie oczywiście serce, doświadczenie, rozum i właśnie chęć podążania za dzieckiem, które tak naprawdę każdy z nas ma.

A konferencja którą odwiedził Arkadiusz Żabka, odbyła się w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce- Leszczynach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024