Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dom bez barier w Wodzisławiu: Gdzie powstaje? Ile będzie mieszkań? Jak będą duże?

Facebook Twitter

To będzie dom bez barier, w którym będą mieszkania do wynajęcia dla seniorów i osób niepełnosprawnych. Pierwszy taki budynek w Polsce, stanie w Wodzisławiu Śląskim. Seniorzy dostaną swoje cztery kąty, a w razie potrzeby będą mogli liczyć także na opiekę medyczną. Oto odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące budynku o nazwie "Maja".

Gdzie dokładnie stanie budynek z mieszkaniami dla seniorów?

Budynek Maja już jest w trakcie budowy, mieści się na osiedlu 1 maja w Wodzisławiu Śląskim, przy ulicy Armii Ludowej 3. Jest usytuowany idealnie, na samym początku osiedla od strony ulicy Jastrzębskiej, jako pierwszy obiekt. Chodzi tutaj o integrację  ze społecznością lokalną: mieszkać tam gdzie mieszkają inni ludzie, z tymi samymi problemami… uczestniczyć w tym życiu lokalnym, nie tylko przez okno, blisko znajduje się ryneczek, sklepy, blisko jest do przychodni lekarskiej, do przystanku autobusowego.

Czy będzie obowiązywało coś takiego jak rejonizacja, że tylko mieszkańcy Wodzisławia czy powiatu wodzisławskiego będą mogli tam zamieszkać?

Rejonizacja nie będzie obowiązywała, bo jest to budynek komercyjny, więc jest dostępny dla każdego kto ma takie potrzeby i szuka takiego miejsca.

Ile w budynku „Maja” postanie mieszkań? Jak duże będą to mieszkania?

Mieszkań będzie 58, są o różnej powierzchni od 20,5 metra, poprzez 30, 35 i 60 metrów. Mieszkania są jedno i dwupokojowe, dostosowane dla osób niepełnosprawnych czyli bez barier: drzwi odpowiedniej szerokości, łazienki odpowiedniej wielkości. Wszystko tak przygotowane, aby osoby z problemami zdrowotnymi mogły funkcjonować spokojnie w tym domu (…) Mamy kilka wariantów: można wprowadzić się ze swoimi meblami, można zlecić nam umeblowanie, a jeśli osoba wynajmuje mieszkanie razem z opieką całodobową, to wtedy my je meblujemy.

Na pytania odpowiadała Grażyna Malczyk, inicjatorka działań, dzięki którym to właśnie w naszym regionie powstaną mieszkania do wynajęcia dla osób starszych i niepełnosprawnych. Budynek, w którym nie tylko będą mogły takie osoby zamieszkać, ale też razem z mieszkaniem zapewnić sobie opiekę pielęgniarską czy lekarską.  Do pytań i do odpowiedzi wrócimy w Radiu 90 w piątek (29.03.). Nadal możecie je do nas przesyłać, DAJ ZNAĆ.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj