Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Droga Regionalna w Rybniku. Kolejny odcinek – na jakim etapie są prace? [FOTO]

Facebook Twitter

Przy ulicy Niedobczyckiej będzie można najwcześniej zobaczyć przebieg nowej drogi w Rybniku. Jak informuje magistrat, kończą się prace przygotowawcze na drugim odcinku Drogi Regionalnej Pszczyna- Racibórz.

Droga regionalna
fot. UM M. Koczy

Droga Regionalna – jak postępują prace?

Ten fragment ma być gotowy wiosną 2025 roku, a to 4 km od węzła Wodzisławskiego na DK78 w Niedobczycach do ronda na ul. Sportowej w Niewiadomiu. Do tej pory przebudowano podziemne instalacje, teraz ruszają roboty ziemne.

fot. UM M. Koczy

Przed właściwym wejściem maszyn na plac budowy musieliśmy się uporać z przebudową infrastruktury podziemnej, która była w kolizji z przebiegiem drogi. To dotyczyło sieci wodociągowych, teletechnicznych, elektrycznych, gazowych i innych instalacji podziemnych

– mówi Jacek Hawel dyrektor Centrum Inwestycji w rybnickim magistracie.

Teraz zaczynamy już prace, które będą już wyraźnie wskazywały przebieg drogi, najszybciej maszyny budowlane zobaczymy na wysokości ulicy Niedobczyckiej.

– dodaje.

fot. UM M. Koczy

Inwestycję realizuje wybrana w przetargu firma Budimex S.A. z Warszawy za kwotę nieco ponad 268 mln zł. Budowa brakujących 4 km Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna na terenie miasta Rybnika od węzła Wodzisławskiego na DK78 do ronda na ul. Sportowej uzyskała dotację z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz Rządowego Funduszu Polski Ład w łącznej kwocie 165 mln zł.

Przypomnijmy, że większa część rybnickiego odcinka Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna (czyli przeszło 10 km od granicy z Żorami do ul. Wodzisławskiej) została wybudowana dzięki środkom unijnym i oddana do użytku w kwietniu 2020 roku. Kosztowała przeszło 475 mln zł (w tym 290 mln zł to środki z UE).

fot. UM M. Koczy

Rozpoczęta budowa kolejnego odcinka drogi obejmuje:
• bezkolizyjny węzeł na skrzyżowaniu z ul. Grota-Roweckiego
• skrzyżowanie typu rondo na skrzyżowaniu z ul. Sportową
• 4 obiekty mostowe, umożliwiające trasie przekraczanie innych dróg oraz obsługę węzła,
• 5 przepustów dla zwierząt.
Koszt dokończenia budowy drogi obejmuje również wykonanie oświetlenia, odwodnienia, przebudowę i budowę sieci uzbrojenia terenu, wykonanie elementów ograniczających negatywny wpływ inwestycji na środowisko np. ekrany akustyczne oraz nasadzenia zieleni.

Otwarcie tego odcinka planowane jest na wiosnę 2025 roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 15 lipca 2024