Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Dzieje kościoła w Ruptawie na wystawie w Galerii Historii Miasta

Facebook Twitter

Jubileusz świątyni ewangelickiej w Jastrzębiu - Ruptawie. Sto lat od momentu poświęcenia Kościoła Świętej Trójcy minie dopiero w październiku, jednak już teraz w Galerii Historii Miasta można podziwiać wystawę dokumentującą dzieje kościoła oraz historię ewangelizacji na ziemi śląskiej i cieszyńskiej.

Zgromadzono także dokumenty przedstawiające dzieje reformacji, zdjęcia z okresu międzywojennego i powojennego czy książki z czasów, kiedy Polska nie istniała na mapie.

Uroczyste przekazanie kluczy i otwarcie drzwi świątyni w Ruptawie nastąpiło 22 października 1912 roku. Aktu poświęcenia kościoła dokonał Generalny Superintendent ksiądz D. Nottebohm z Wrocławia w asyście Superintendenta księdza Nowaka, księdza Jendersie z Żor i miejscowego proboszcza, budowniczego kościoła księdza Karola Klausenitzera. Kościół Świętej Trójcy zbudowany został na rzucie prostokąta, z przylegającą czworoboczną wieżą z cegły na fundamencie kamiennym, jest jednonawowy, salowy, z wyodrębnionym prezbiterium. Duże wielokwaterowe okna mają kształt pionowego prostokąta zamkniętego półkoliście. 7 listopada tego samego roku otwarto przy kościele cmentarz ewangelicki.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj