Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dzień dla zdrowych płuc i serca w Rybniku

Facebook Twitter

Bezpłatne EKG i spirometria - już w środę (23.10.) w Rybniku. To będzie dzień dla zdrowych płuc i serca, na który zapraszają m.in. Rybnicki Alarm Smogowy, Wyjście Smoga i Towarzystwo na rzecz Ziemi.

Badania będą wykonywane na terenie Centrum Handlowego Focus Park, między godz. 10:00 a 16:00. Zdecydowanie warto, biorąc pod uwagę wyniki z ubiegłego roku. W podobnej akcji u prawie połowy przebadanych osób wykryto zaburzenia w przepływie powietrza przez płuca i oskrzela i skierowano je na dalsze badania z podejrzeniem astmy lub przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Ekolodzy i organizacje zajmujące się ochroną środowiska biją na alarm i zachęcają, by sprawdzić stan swojego zdrowia. Właśnie w Rybniku, 5. najbardziej zanieczyszczonym mieście w Unii Europejskiej, który wciąż jest w niechlubnej polskiej czołówce.

Sezon grzewczy tak naprawdę dopiero przed nami, a już w październiku odnotowano przekroczenia norm jakości powietrza. Oddychanie powietrzem zanieczyszczonym pyłami PM2,5 i PM10, tlenkami siarki i azotu czy ozonem jest tak groźne, że lekarze nazywają je „cichym zabójcą”.

Zwiększa się ryzyko astmy oskrzelowej, rozedmy płuc i oskrzeli czy przewlekłego zapalenia płuc, ma także negatywny wpływ na układ krwionośny przyczyniając się do miażdżycy, niewydolności serca i zawałów. Nie trzeba nikogo przekonywać, że im wcześniej wykryta choroba, tym skuteczniej można z nią walczyć.

Oprócz darmowych badań, od 17.30 na terenie Politechniki Śląskiej przy Kościuszki także darmowe wykłady specjalistów z zakresu chorób płuc i krążenia, a także darmowe konsultacje.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj