Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dzień Grzeczności za Kierownicą. Przypominamy drogowy savoir- vivre

Facebook Twitter

Wyzwiska, celowe zajeżdżanie drogi, pokazywanie środkowego palca, jazda na zderzaku... Znamy to wszyscy. W Dniu Grzeczności za Kierownicą grzecznie przypominamy savoir- vivre każdego kierowcy.

fot. pixabay.com

Dzień Grzeczności za Kierownicą (5.04.) wymyślili Francuzi, aby przypominać kierowcom, że na drodze warto być uprzejmym, bo nic tak nie psuje humoru w drodze do pracy czy na zakupy jak nerwowy kierowca w aucie za nami.

To proste, wystarczy dynamicznie startować na światłach, ruszać, jak tylko zaświeci się zielone, trzeba z wyprzedzeniem używać kierunkowskazów, stosować zasadę jazdy na suwak na wszelakich zwężeniach, ale też wpuszczać auta, które nie mogą wydostać się z ulicy podporządkowanej.

Co jeszcze?

Powinniśmy sobie darować trąbienie i krzyczenie na „elki”, bo przecież każdy się kiedyś uczył,  a propos uczenia: warto przyłożyć się na lekcjach nauki jazdy do parkowania tyłem, to pozwoli precyzyjnie zająć miejsce między liniami na parkingu. Parkowanie w miejscach do tego przeznaczonych to jedna z cech „grzecznego kierowcy”.

Ustępuj miejsca samochodom uprzywilejowanym, a na drogach wielopasmowych zajmuj pas prawy, lewego używając tylko do wyprzedzania. Mrugnij, gdy ktoś zapomni włączyć świateł i daruj sobie hasło: „Baba za kółkiem”.

fot.pixabay.com

Czy da się nauczyć kultury za kółkiem?

Rozmawialiśmy na ten temat z Marcinem Gąciarkiem, to instruktor nauki jazdy, egzaminator:

Radio 90: Czy to jest element, na który zwraca się uwagę na egzaminach?

Marcin Gąciarek: To nie jest brane pod uwagę, bo w przypadku kultury na drodze mamy bardzo skorelowane z egzekwowaniem przepisów ruchu drogowego, więc jeżeli osoba jest nauczono jeździć zgodnie z przepisami, zna te przepisy i stosuje się do nich, to automatycznie wydaje mi się, że staje się kulturalnym kierowcą.

Radio 90: To wszystko regulują przepisy, czy jednak trzeba trochę dobrej woli?

Marcin Gąciarek: Nie da się wszystkiego opisać przepisami, co więcej nie chciałbym by wszystko w naszym życiu było opisane przepisami, dlatego pewne elementy kultury na drodze, nie wynikające z przepisów, również powinny się znaleźć. Zwykła ludzka kultura, empatia w stosunku do drugiej osoby w samochodzie, ale też dla rowerzysty czy na innym jednośladzie oraz do osoby pieszej.

Czy jesteście uprzejmi za kierownicami swoich pojazdów dla innych? Jak to obserwujecie jako piesi? Posłuchaj sondy z naszego archiwum:

Z mieszkańcami regionu rozmawiał w 2016 roku Robert Krzyżaniak.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj