Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Emil Nagalewski, poranny gość Radia 90: Możemy świętować poprawę jakości powietrza

Facebook Twitter

Problem ze smogiem jest większy w tych miastach, gdzie nie ma czujników i problem nie jest monitorowany - mówi Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego na Śląsku.

Czy mamy co świętować w Dniu Czystego Powietrza? W porannej rozmowie w Radiu 90 Arkadiusz Żabka, pytał o to Emila Nagalewskiego, koordynatora Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim:

Emil Nagalewski: Dzień Czystego Powietrza – przede wszystkim dzisiaj od samego rana jest czyste powietrze, co nie zawsze się zdarzało przed paroma laty jeszcze, kiedy obchodziliśmy ten dzień. Myślę, że mamy szansę, żeby świętować poprawę już zauważalną nie tylko przez stacje pomiarowe, nie tylko w statystykach, ale też myślę, że to jest poprawa, którą powinniśmy odczuwać. W pewnym sensie jest to indywidualna sprawa, bo niektórzy są bardziej wrażliwi, im bardziej doskwiera to zanieczyszczone powietrze i u nich pojawiają się również, oczywiście prędzej te pierwsze efekty negatywne, zdrowotne. Natomiast jeśli przyjrzymy się sytuacji w naszym regionie, to od tego 2017 roku, odkąd wprowadzona została uchwała antysmogowa, mamy do czynienia z takim bardzo pozytywnym trendem. Z każdym rokiem jest coraz lepiej.

W kwestii poprawy jakości powietrza jest jeszcze sporo do zrobienia. Miasto Rybnik wykonało tu największy progres, gdzie samorząd z determinacją walczy ze smogiem – podkreślał poranny gość Radia 90.

Nie wszędzie jednak jest tak dobrze:

Emil Nagalewski: Paradoksalnie, prawdopodobnie najwięcej do zrobienia mają te miejscowości, te gminy, o których wiemy najmniej, bo nie ma w nich stacji pomiarowych. Te miasta, w których są stacje państwowego monitoringu, mogą mówić o szczęściu, bo wiedzą, jaka jest u nich sytuacja i mogą przystąpić do rozwiązania tego wielkiego problemu, z korzyścią dla wszystkich mieszkańców. W tych gminach, w których brakuje tych stacji samorządowcy, niektórzy mieszkańcy mogą mówić: a pewnie nie jest tak źle, źle jest pewnie w Rybniku, źle jest w Godowie. Natomiast z doświadczeń Polskiego Alarmu Smogowego wynika, że wystarczy w nowym miejscu postawić stację pomiarową państwowego monitoringu i zaraz ta miejscowość trafia do pierwszej dziesiątki.

Polski Alarm Smogowy

Emil Naglewski

Takie stacje Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w regionie są tylko w trzech miejscowościach w Rybniku, Wodzisławiu Śląskim i Godowie. I to dzięki nim wiemy, że tam oddychamy rakotwórczym powietrzem:

Emil Nagalewski:  Ten parametr związany z rakotwórczym benzo(a)pirenem jest cały czas niepokojący. Ten poziom docelowy w ubiegłym roku był przekroczony sześciokrotnie, natomiast pamiętajmy, że jeszcze 5 lat temu, to było 16 razy przekroczenie poziomu docelowego. Także progres jest, natomiast jest problem. To powinno nas jeszcze bardziej skłonić do pozbywania się tych kotłów, kopciuchów, bo benzo(a)piren powstaje w przypadku spalania paliw stałych w tych nisko sprawnych kotłach kopciuchach. Być może powinniśmy się zastanowić nad tym, czy tego benzo(a)pirenu nie pozbyć się zakazując całkowicie ogrzewania domów węglem.

W województwie śląskim do wymiany jest w ciągu dwóch lat ponad 120 tysięcy pieców. Problemem jest ubóstwo energetyczne. Emil Nagalewski ma nadzieję, że nowy rząd poprawi funkcjonowanie programu „Czyste Powietrze”:

Emil Nagalewski:  Wiemy, że od dobrych pięciu lat działa program „Czyste Powietrze”, dzięki któremu mieszkańcy mogą dofinansowywać wymianę kotłów i termomodernizować budynki. Natomiast faktem jest, że program nie jest otwarty na osoby najuboższe. One były wykluczone w pewnym sensie z różnych powodów z tego programu. Ja liczę na to, że przyszły rząd koalicji, która właśnie powstała, otworzy program Czyste Powietrze dla najuboższych.

Radio 90: W umowie koalicyjnej pojawia się ten punkt, tak?

Emil Nagalewski: Tak. Pojawia się zapis, że Nowa Koalicja będzie działać na rzecz poprawy powietrza i wprowadzi niezbędne zmiany w programie „Czyste Powietrze”.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z Emilem Nagalewskim, koordynatorem Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim do zobaczenia poniżej:

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024