Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Epidemiolodzy apelują o ostrożność w czasie nadchodzących świąt!

Facebook Twitter

W piśmie jakie trafiło do redakcji Radia 90 czytamy o stosowaniu środków ochrony indywidualnej, higienie rąk i unikaniu dużych skupisk ludzi. Państwowa Inspekcja Sanitarna przypomina, że osoba skierowana na kwarantannę może pracować w formie zdalnej.

Jeśli nie jest to możliwe – wówczas ma prawo do świadczenia chorobowego. Na test można zgłosić się również w trakcie kwarantanny – jest to wyjątek zgodny z przepisami. W takiej sytuacji wolno wyjść z miejsca odbywania kwarantanny wyłącznie do punktu wymazowego i od razu po wykonaniu testu – do niego powrócić. Dla osób, które są niesamodzielne, w przypadku konieczności wykonania testu uprawniony lekarz może zlecić wykonanie testu zespołowi karetki wymazowej.

Pełny tekst pisma:

Państwowa Inspekcja Sanitarna apeluje o odpowiedzialne zachowanie w okresie Świąt Wielkanocnych i przypomina o obowiązujących zasadach. Wprowadzone ograniczenia służą ochronie zdrowia i życia ogółu obywateli. Każdy powinien pamiętać o stosowaniu środków ochrony indywidualnej, higienie rąk i unikaniu dużych skupisk ludzi. Każdy obywatel jest zobligowany przepisami prawa do współpracy z inspekcją sanitarną. W czasie przeprowadzanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną wywiadów epidemiologicznych należy podawać wszystkie istotne informacje. Państwowa Inspekcja Sanitarna przypomina, że osoba skierowana na kwarantannę może pracować w formie zdalnej. Jeśli nie jest to możliwe – wówczas ma prawo do świadczenia chorobowego. Podstawą wypłaty świadczeń chorobowych przez pracodawcę lub ZUS za okres nieobecności w pracy z powodu obowiązkowej kwarantanny jest informacja z systemu EWP w związku z tym należy poinformować swojego pracodawcę telefonicznie lub mailowo o kwarantannie lub izolacji. Przypominamy, że na test można zgłosić się również w trakcie kwarantanny – jest to wyjątek zgodny z przepisami. W takiej sytuacji wolno wyjść z miejsca odbywania kwarantanny wyłącznie do punktu wymazowego i od razu po wykonaniu testu – do niego powrócić. Dla osób, które są niesamodzielne, w przypadku konieczności wykonania testu uprawniony lekarz może zlecić wykonanie testu zespołowi karetki wymazowej.

Z poważaniem
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny
dr inż. Michał Dudek

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj