Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Firma z Białegostoku opiekować się będzie potrzebującymi wodzisławianami

Facebook Twitter

Już nie pracownice wodzisławskiego PCK, ale firma z Białegostoku opiekować się będzie od 1 stycznia potrzebującymi z Wodzisławia.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej rozstrzygnął przetarg na usługi opiekuńcze i specjalistyczne na rok 2020. Ku zaskoczeniu wielu, wygrała firma z drugiego końca Polski, bo dała najniższą cenę. Ludmiła Wolańska kierownik oddziału rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Wodzisławiu Śląskim nie ukrywa, że może to być problem dla mieszkańców Wodzisławia:

Najważniejsza jest ta opiekunka. Żeby ona była. Czy będzie to pan z Białegostoku, czy PCK. Najważniejsze, żeby ta, która chodziła, żeby dalej do niego chodziła. Tu będzie na pewno straszny problem, jeśli chodzi o podopiecznych. Oni są przyzwyczajeni od tylu lat, praktycznie te same osoby, oni są traktowani jak rodzina. To dla tego podopiecznego jest najgorsza sytuacja, bo wchodzi nowa osoba. To zaakceptowanie, ktoś nowy wchodzi do środowiska. Na pewno te osoby będą bardzo to przeżywać.

Sytuacja może dotknąć około 60 osób, tyle bowiem według danych MOPS-u wymaga stałej opieki. Dlatego też dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wodzisławiu Śląskim Elwira Palarczyk zapewnia w rozmowie z Arkadiuszem Żabką, że na początku pracownikom firmy z Białegostoku towarzyszyć będą pracownice socjalne MOPS-u:

Jeśli chodzi o usługi opiekuńcze, my przeprowadzimy w pierwszym tygodniu na pewno kontrole, jak realizowane są te usługi. Będziemy monitorować. Również wejście nowych osób w środowisko osób potrzebujących przygotowane jest w ten sposób, że każda opiekunka, która będzie wchodzić w środowisko, będzie wchodzić razem z pracownikiem socjalnym. Czyli pracownik socjalny będzie przedstawiać opiekunkę, która na ten moment będzie opiekować się daną osobą. To są różne zabiegi w zależności od sprawności podopiecznych, od zaspokajania podstawowych potrzeb, zakupy, przygotowanie posiłków czy wysprzątanie mieszkania.

Dyrektor Palarczyk ma nadzieję, że od Nowego Roku nie zmieni się jakość obsługi mieszkańców:

Jeśli chodzi o jakość usługi nie powinna wpłynąć na zmianę tej jakość. Dlatego że firma, która daje ofertę w przetargu, zobowiązuje ją wykonać zgodnie z umową przetargową. Ma wszystkie założenia przetargu, firma ma wszystkie założenia co musi spełnić od 1 stycznia.

Jak zapewnia z kolei szefowa wodzisławskiego PCK, pracownice które do tej pory opiekowały się mieszkańcami, będą mogły znaleźć pracę w rybnickim czy raciborskim oddziale Polskiego Czerwonego Krzyża.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2022