Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Folklor świata w regionie. Niebawem występ zespołów z najdalszych zakątków

Facebook Twitter

Chorwacja, Bułgaria, Egipt, Turcja, Zimbabwe, Wyspy Zielonego Przylądka. Z tych krajów do naszego regionu przyjadą zespoły folklorystyczne, by wziąć udział w drugiej edycji festiwalu "Śląskie Bez Granic". Artyści będą gościć w Polsce na zaproszenie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

Folklor świata

Ale z Koszęcina przyjadą też do naszego regionu, by tu wystąpić w kilku miejscowościach już w najbliższy weekend. Kogo zobaczymy?

Między innymi grupę z Turcji

– zapowiada pomysłodawca festiwalu, radny Sejmiku Śląskiego – Jarosław Szczęsny.

Jarosław Szczęsny: To są Czerkasi, to są Turcy, którzy wysoko w Kaukazie mieszkają. To będzie fantastyczny folklor gruziński, ale oprócz nich będzie zespół z Wysp Zielonego Przylądka. To egzotyczna wyspa, można powiedzieć afrykańska, która często się obecnie pojawia na festiwalu w Europie, jak i w Polsce. Będzie grupa też z Zimbabwe. To mniejsza grupa 5-osobowa, bardziej grająca niż tańcząca. Grupy z Chorwacji, z Bułgarii. I będzie też fantastyczna grupa z Egiptu, która jest szkolona przez federację, organizację rządową, która szkoli po prostu tancerzy, żeby reprezentowali ich kraj na festiwalu zagranicznych, więc będzie to na wysokim poziomie. Udało nam się pozyskać zespół z Meksyku.

Pierwsze koncerty w regionie już w najbliższy piątek (01.09.) na terenie ośrodka wypoczynkowego Olza:

Jarosław Szczęsny: To taka biesiada z Kołem Gospodyń Wiejskich, z lokalnymi zespołami. Będą dwa, trzy zespoły, o godzinie 18 odbędzie się konkurs galowy, gdzie wszystkie zespoły będą uczestniczyć w Raciborskim Centrum Kultury. Z kolei następnego dnia, w sobotę zespoły się pojawią na dożynkach o 17.15 w Radlinie, a galowy koncert w Parku Miejskim o 18.30 w Wodzisławiu Śląskim. Ostatni dzień to niedziela 3 września, zespoły się pojawią na dożynkach w Marklowiach. Później dwa zespoły się pojawią jeszcze na festynie rodzinnym w sołectwie Bełsznica. I wszystkie zespoły pojawią się na koniec w gminie Mszana w sołectwie Głogowa.

Wstęp na wszystkie koncerty w ramach festiwalu „Śląskie Bez Granic” jest bezpłatny.

Miejsca Festiwalowe :
29-31 .08 Koszęcin 3 koncerty w namiocie festiwalowym rozpoczynające się o godz. 18.00
1.09 – Olza godz. 18 – Ośrodek Wypoczynkowy Olza ul. Kolejowa oraz Racibórz RCK ul. Chopina 21, godzina 18.00
2.09 – Radlin – Głożyny w trakcie dożynek godzina 17.00, Wodzisław Sl, Park Miejski godzina 18.30
3.09 – Bełsznica – Rodzinny Festyn, boisko sportowe godz.16.00, Marklowice 17.45 za Urzędem Gminy w trakcie dożynek gminnych oraz Mszana boisko Gogołowa – godzina 18.15 – Dożynki Gminne.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj