Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szachy w Ustroniu. Ogromne zainteresowanie festiwalem [WIDEO, FOTO]

Facebook Twitter

Kolejna edycja Festiwalu Szachowego w Ustroniu przeszła do historii. Przez ponad tydzień ponad tysiąc zawodników rywalizowało w królewskiej grze.

szachy w ustroniu

Szachy w Ustroniu – ponad tysiąc zawodników z wielu krajów

Szachy już czwarty raz zawładnęły Ustroniem. O tym, że wzrasta zainteresowanie królewską grą, świadczy duża liczba zawodników i ogromna ich rozpiętość wiekowa, bo najmłodszy zawodnik miał 5, a najstarszy 84 lata.

Organizacyjnie i sportowo festiwal stał na bardzo wysokim poziomie. Cieszę się z osiągniętych wyników

– podkreśla Andrzej Matusiak prezes Śląskiego Związku Szachowego.

Andrzej Matusiak: Dwóch młodych zawodników z Polski uzyskało od mistrza międzynarodowego, co rzadko się zdarza, żeby na tego typu turniejach ktoś zdobywał normę, bo są konkretne wymagania. Chodzi przede wszystkim o ilość zawodników z zewnątrz, spoza kraju, Polski. I było tych zawodników. Ja tylko powiem, że mieliśmy zawodnika z Iranu. Mieliśmy zawodniczki z Mongolii także. Ten turniej już przekroczył granicę Europy. Ponad 1000 zawodników w sumie się przewinie przez te wszystkie turnieje, które były rozgrywane w trakcie festiwalu. Ponad 14 federacji szachowych. To oznacza, że faktycznie lubią do nas przyjeżdżać zawodnicy (…)

Andrzej Matusiak Prezes Śląskiego Związku Szachowego

Cieszę się, że tak wiele osób wzięło udział w tych zawodach, ale festiwal to nie tylko szachy

– podkreślał prezes Matusiak.

Andrzej Matusiak: Ten festiwal różni się od innych pozostałych festiwali, które są organizowane w Polsce i na świecie, dlatego, że oprócz imprez szachowych mamy imprezy kulturalne, sportowe i turystyczne, które organizujemy dla uczestników, aby właśnie między innymi osoby, bo są też turnieje dziecięce, które przyjeżdżają ze swoimi pociechami, wnukami, dziećmi, żeby mieli też okazję tutaj spędzić mile czas. Między innymi organizowane były dyskoteki z Radiem 90, które się cieszyły bardzo dużą popularnością.

Oprócz tego, że oczywiście organizujemy ten festiwal, chcemy zachęcić wszystkich tych, którzy są często pierwszy raz w Ustroniu, aby powracali, powracali na tej zasadzie, że pokazujemy piękność Ustronia. Ustroń, miasto, uzdrowisko samo mówi za siebie coraz to piękniejsze dzięki temu, że tutaj faktycznie władze miasta robią bardzo dużo pod turystykę.

Michał Paździora, dyrektor festiwalu „Szachy w Ustroniu łączą pokolenia”

Festiwal jest międzynarodowy, dlatego gościliśmy wielu zawodników zagranicznych i to z tak odległych krajów jak Mongolia czy Iran, byli reprezentanci z Turcji i Serbii

– mówi Michał Paździora, dyrektor festiwalu. Jak dodaje, zawodnicy występowali w wielu kategoriach.

Michał Paździora: Tutaj mieliśmy kategorie rankingowe, czyli tak jak ktoś posiada ranking międzynarodowy, ranking FIDE od grupy powiedzmy troszeczkę amatorskiej, grupa C do 1500 punktów FIDE. Natomiast późniejsze grupy np. nasza grupa główna, Grupa Masters trzeba było mieć ranking 2150 w rankingu FIDE.

Radio 90: Czyli liczy się ilość wygranych i też ilości w ogóle rozegranych partii.

Michał Paździora: Tak, ale to też jest ważne też, z kim są te partie. Jeżeli ktoś będzie miał znaczną różnicę w rankingu do swojego przeciwnika, no to w przypadku wygranej ten zysk rankingowy będzie bardzo mały. Natomiast jeżeli będzie odwrotna sytuacja, czyli ktoś wygra z kimś, kto ma znacznie wyższy ranking, to oczywiście jego zmiana rankingowa na plus będzie znaczna.

Ustroń to nie tylko odpoczynek, relaks i widoki, także to dobre miejsce na rozgrywki szachowe. Cieszymy się, że kolejny raz gościliśmy tylu zawodników, mam nadzieje, że wyjeżdżają od nas z pięknymi wrażeniami

– mówi Przemysław Korcz, burmistrz Ustronia.

Przemysław Korcz: Ustroń staje się letnią stolicą Polski, jeśli chodzi o tę dyscyplinę sportu. I cieszymy się z tego powodu, bo przyjeżdżają tutaj od już 4 lat największe sławy szachowe świata i Śląski Związek Sportowy plus Miasto Ustroń plus firma Mokate, o której trzeba wspomnieć, bo tutaj Pan Prezes też osobiście zaangażowany w granie w szachy, wielki pasjonat. I te trzy siły, oczywiście wiele jeszcze innych organizacji doprowadziły do tego, że ten festiwal szachowy: Szachy w Ustroniu łączą pokolenia” trwa i mam nadzieję, będzie trwało nadal. Ponad 1000 uczestników, ale myślę, że kilka tysięcy odwiedzających. Wszystkie miejsca w Ustroniu są pełne, z czego się bardzo cieszymy.

A nasz dziennikarz Jan Bacza pytał młodych zawodników, jaka jest ich historia związana z szachami.

Wydarzeniu „Szachy łączą pokolenia w Ustroniu” patronowało Radio 90.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lipca 2024