Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Fotoradar w Ustroniu: To poprawi bezpieczeństwo mieszkańców?

Facebook Twitter

Fotoradar w Ustroniu? Jeśli ten pomysł nie wypali, mamy alternatywę - mówi burmistrz miasta.

Fotoradar w Ustroniu ma stanąć w rejonie Akacjowej

Fotoradar w Ustroniu? Mieszkańcy mają poparcie marszałka

Po dwóch potrąceniach pieszych w tym jednym śmiertelnym na przejściu w Ustroniu, na skrzyżowaniu ulicy Akacjowej z Drogą Wojewódzką 941 mieszkańcy walczą o poprawę bezpieczeństwa. W środę (26.07.) spotkali się na miejscu z wicemarszałkiem województwa śląskiego, przedstawicielami Zarządu Dróg Wojewódzkich orz samorządowcami. Mieszkańcy chcą by powstała tam sygnalizacja świetlna, spowolniła by ona jednak i tak duży ruch w drodze w Beskidy. Na spotkaniu padła z ich strony propozycja zamontowania tam fotoradaru. Mówi Marcin Staniek prezes Stowarzyszenia Bezpieczna Obwodnica Ustronia:

Marcin Staniek: Uważam, że sytuacja posunęła się znacznie do przodu. Mamy takie zapewnienia ze strony pana marszałka, że jest zgodny z nami i chciałby, aby to o co Stowarzyszenia zaapelowało do Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego, o instalację fotoradaru, który zredukuje  prędkość na tym skrzyżowaniu, bo to  jest jeden z głównych problemów tego skrzyżowania – zrealizowano. Marszałek popiera ten wniosek, będzie opiniował go pozytywnie. Nie padła deklaracja, że ta sygnalizacja od razu będzie instalowana, natomiast w sytuacji gdyby ten fotoradar  nie był zainstalowany, to wtedy siądziemy do stołu i będziemy – mam nadzieję – dalej rozmawiali na ten temat.

Przemysław Korcz burmistrz Ustronia

Burmistrz Ustronia Przemysław Korcz, przyznaje że bezpieczeństwo mieszkańców jest najważniejsze, choć ważna jest także przepustowość drogi wojewódzkiej:

Przemysław Korcz:  W ostatnich rozmowach z Urzędem Marszałkowskim, ale z Zarządem Dróg Wojewódzkich wydaje mi się, że uda nam się wypracować kompromis, który z jednej strony poprawi bezpieczeństwo na tym skrzyżowaniu, z drugiej strony nie będzie hamował płynności ruchu. Pamiętajmy, że ta droga nie tylko przechodzi przez Ustroń, ale prowadzi do Wisły i do Istebnej i  nawet do Szczyrku można powiedzieć, więc tu musimy różne interesy brać pod uwagę. Dla mnie jako dla burmistrza miasta najważniejszy jest oczywiście interes mieszkańców Ustronia i tej dzielnicy, gdzie te skrzyżowanie jest zlokalizowane.

Jeśli nie fotoradar w Ustroniu, to co?

Mamy plan rozwiązania problemu – dodaje burmistrz Korcz:

Przemysław Korcz: Miasto doświetla przejście dla pieszych na tym skrzyżowaniu. To jest pierwszy element. Drugi : występujemy, a w zasadzie już wystąpiliśmy, o umieszczenie fotoradaru w tym miejscu. Jeśli się nie uda możemy wrócić do koncepcji świateł „all red” w tym miejscu. Natomiast – co powiem na koniec – najważniejsze jest, że możemy wracać do koncepcji całkowitej przebudowy tego odcinka, bo był wstępny projekt dwupasa do Wisły, bo dziś on się nam kończy na osiedlu Manhattan. Jeżeli ten projekt by powstał, miałby on kompleksowo rozwiązać miejsce przy ulicy Akacjowej z włączeniem sąsiednich ulic w sposób bezkolizyjny. To jest nasze docelowe działanie.

Decyzję o montażu fotoradaru ma podjąć Inspekcja Transportu Drogowego. Spodziewać się jej można w sierpniu.

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lutego 2024