Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Będzie blokada drogi? Mieszkańcy Ustronia zapowiadają takie kroki [FOTO]

Facebook Twitter

Blokadą drogi grożą mieszkańcy Ustronia, którzy walczą o poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu Drogi Wojewódzkiej 941 z ulicą Akacjową. To tu na przejściu dla pieszych w połowie października ubiegłego roku zginął 15-letni chłopiec.

blokada drogi

Zdaniem mieszkańców, blokada drogi przyspieszy działania urzędników w sprawie DW941

Jadąc w Beskidy, tę trasę pokonują tysiące turystów. I właśnie w czasie trwania Tygodnia Kultury Beskidzkiej, kiedy ten rejon odwiedza tak wiele osób, na problem chcą zwrócić uwagę mieszkańcy:

Damian Ryszawy: Będzie to dużą niedogodnością dla turystów. Natomiast mieszkańcy nie widzą innej opcji, aby pokazać na szerszą skalę, że ich postulaty są bagatelizowane. Prawdopodobnie będzie to wyglądało w ten sposób, że pierwsza taka blokada będzie ostrzegawcza i będzie trwała około 30-40 minut. Będziemy przechodzić po przejściach, myślę, że i na DW941, i na ulicy 3 Maja będzie to w interwałach 10-minutowych. Czyli 10 minut chodzenia, prawdopodobnie 5-10 minut przerwy, tak żeby jednak mimo wszystko nie spowodować gigantycznej katastrofy komunikacyjnej.

zapowiada Damian Ryszawy, wiceprezes Stowarzyszenia Bezpieczna Obwodnica Ustronia i radny miejski.

Damian Ryszawy zapowiada: będzie blokada drogi

Mieszkańcy zrezygnują z planów blokady pod warunkiem, że władze wojewódzkie odpowiedzą na ich postulaty.

Damian Ryszawy: Po pierwsze jest to utrzymanie dwukierunkowej komunikacji na łączniku między ulicą Katowicką a 3 Maja. Po drugie – i to jest chyba najważniejsze – instalację na przejściu dla pieszych w rejonie skrzyżowania z ulicą Akacjową na DW941 wzbudzanej instalacji świetlnej pracującej w trybie „all red”, która spowolni ruch samochodowy. To miejsce bardzo niebezpieczne. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości jest na poziomie powyżej 90 procent.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w lutym częściowo odgrodził betonowymi blokami możliwość przejazdu z jednej części ulicy Akacjowej na drugą, przecinając drogę wojewódzką. To było tymczasowe rozwiązanie, a jaki teraz jest pomysł ZDW na poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu?

Ryszard Pacer: Tworzymy projekt docelowej organizacji ruchu, który przewiduje utrzymanie ograniczenia prędkości do 50 kilometrów na godzinę i utrzymanie znaku ostrzegawczego, który tam się pojawił, i wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na łączniku między drogą wojewódzką a ulicą 3 Maja. Dużo wypadków było spowodowanych tym, że z ul. Akacjowej wyjeżdżały pojazdy, teraz by nie mogły. Przez te cztery miesiące obowiązywania całkowitego zamknięcia wjazdu z tego łącznika, badana też była prędkość pojazdów na drodze wojewódzkiej. Tam odnotowaliśmy, że ona co prawda jest wyższa niż dozwolone 50 kilometrów na godzinę, ale ona się obniżyła.

mówi Ryszard Pacer, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, który dodaje, że projekt jest prawie gotowy i powinien zostać zrealizowany w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Starosta cieszyński, Mieczysław Szczurek

Wszystkie strony zgadzają się co do jednego, że rozwiązaniem jest ograniczenie prędkości w tym miejscu. Starosta cieszyński, Mieczysław Szczurek ma jednak inny pomysł niż ZDW.

Mieczysław Szczurek: Myślę, że każde rozwiązanie jest lepsze niż takie pozostawienie sytuacji awaryjnej, czyli zamknięcia. Natomiast jeżdżę często tamtą drogą. Rozmawiam ze swoim dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych czy z innymi fachowcami i wydaje mi się, że jednak najlepszym rozwiązaniem to byłyby tam albo światła w dowolnej konfiguracji, czyli te automatyczne czy jakieś inne. Albo wręcz postawienie fotoradaru, bo chyba nic tak nie wpływa na bezpieczeństwo, jak ograniczenie prędkości. A nie czarujmy się, jednak ten fotoradar w dalszym ciągu sprawia, że gros kierowców zdejmuje nogę z gazu. Ograniczenie prędkości skuteczne, a nie tylko postawienie znaku, który teoretycznie powinien ograniczać tę prędkość.

Mieszkańcy Ustronia nie zamierzają się poddać w walce o poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu DW941 z ulicą Akacjową. Planowana na zakończenie Tygodnia Kultury Beskidzkiej blokada ma być pierwszą, ostrzegawczą. Jeśli nie pojawią się konkretne rozwiązania, zamierzają oni organizować kolejne.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 maja 2024