Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Franciszek Pieczka będzie patronem Szkoły Podstawowej w Godowie

Facebook Twitter

Wybitny aktor, Honorowy Obywatel Gminy Godów, a przede wszystkim absolwent tej szkoły został wybrany głosami uczniów i ich rodziców, nauczycieli i pracowników placówki. Franciszek Pieczka będzie patronem Szkoły Podstawowej w Godowie

Franciszek Pieczka

Franciszek Pieczka cieszył się zdecydowanie największym poparciem szkolnej społeczności. Nie tylko był najczęściej wskazywany jako kandydat, ale też jego kandydatura uzyskała zdecydowanie największą liczbę głosów. W jednym z uzasadnień można przeczytać, że

choć ostatecznie osiadł w Warszawie, to często wracał do rodzinnej miejscowości. Tutaj chodził do szkoły, uczył się życia, tutaj rozpoczęła się miłość do kina. Sam aktor powiedział, że z domu rodzinnego wyniósł wiarę, poszanowanie takich wartości jak honor, praca, uczciwość i lojalność.

Franciszek Pieczka zostanie patronem szkoły

Wybór patrona uchwałą musi potwierdzić teraz Rada Gminy w Godowie.

Franciszek Pieczka

Franciszek Pieczka będzie patronem Szkoły Podstawowej w Godowie . fot. mat. prasowe UG Godów

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 roku w Godowie. Tutaj się wychował i kształcił. W 1954 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Występował w teatrach: Dolnośląskim w Jeleniej Górze (1954-55), Ludowym w Krakowie-Nowej Hucie (1955-64), Starym im. Modrzejewskiej w Krakowie (1964-68), Dramatycznym w Warszawie (1968-74), Powszechnym w Warszawie (1974-2015). Zagrał w ponad 125 filmach i serialach telewizyjnych, również zagranicznych.

Za swoją twórczość został wielokrotnie uhonorowany, w tym dwoma najwyższymi polskimi odznaczeniami dostępnymi dla cywilów: Orderem Orła Białego (najwyższe odznaczenie) i Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (drugie pod względem starszeństwa odznaczenie cywilne), a także najwyższym odznaczeniem nadawanym osobie wyróżniającej się w działalności kulturalnej tj. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Od 2008 r. Honorowy Obywatel Gminy Godów.

Zmarł 23 września 2022 r. w Warszawie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 czerwca 2023