Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Gorzyce: Festiwal Produktów Lokalnych i Zanikających Zawodów

Facebook Twitter

Rzemiosło, czasem już zapomniane i odchodzące do lamusa, będzie pokazywane w najbliższy weekend w Gorzycach. Tam odbywać się będzie Festiwal Produktów Lokalnych i Zanikających Zawodów.

Festiwal Produktów Lokalnych i Zanikających Zawodów

Festiwal Produktów Lokalnych i Zanikających Zawodów

W sobotę (16.09.) w czasie Festiwalu Produktów Lokalnych i Zanikających Zawodów zaprezentują się mistrzowie rękodzieła z 6 gmin tworzących Stowarzyszanie LGD „Morawskie Wrota”:

Bibianna Dawid: Będą reprezentanci gminy Godów, Marklowic, Lubomii, Mszany, Krzyżanowic i Gorzyc. Będą u nas gościć rękodzielnicy wszelakich profesji: kosmetyki, świece, zielarstwo, kowalstwo, krawiectwo, florystyka czy rzeźbiarstwo. Na scenie przegląd rodzimej kultury ludowej (..). Scena od 16.00 tętni życiem, zapraszamy miłośników folkloru, będziemy się wszyscy świetnie bawić!

Zapowiada dyrektorka Gminnego Centrum Kultury w Gorzycach. Festiwal Produktów Lokalnych i Znikających Zawodów w sobotę (16.09.) od 16.00 na terenach rekreacyjnych z basenem Nautica. Jednym z przedstawicieli zanikających zawodów będzie rzeźbiarz, Jerzy Burszczyk z Bełsznicy:

Radio 90: To jest zanikający zawód?

Jerzy Burszczyk: Tak. Tu w naszym regionie jest dwoje, co robi piłami spalinowymi, ale to jest huk i trzask. Ja rzeźbię wszystko dłutem, czasami siekierą sobie pomagam. Trzeba mieć dużo siły, bo to potężny wysiłek fizyczny. Jest to koszowne, kiedyś robiło się na zamówienie do kościołów, nie było instytucji, żeby Burszczyk nie robił, do Europy, Polski i Ameryki. Teraz to już nie jest zarobkowo, próbuję uwiecznić trochę historii Polski i gminy.

Jerzy Burszczyk z Bełsznicy

W czasie sobotniego (16.09.) festiwalu będzie można zobaczyć rzeźby Jerzego Burszczyka, a wśród nich ogromną pszczołę wyrzeźbioną w drewnie…

Jerzy Burszczyk: Kilka lat temu, jak zięć sprawdzał w intrenecie, to jest to największa w Polsce wyrzeźbiona pszczoła, na pewno największa w Europie, a ponoć największa na świecie, 130 cm sama pszczoła, do tego jest kwiatek…

Co ciekawe, pan Jerzy z Bełsznicy ma w swojej kolekcji rzeźby z dębu czarnego. Są kawałki, które pochodzą z czasów Bitwy pod Grunwaldem. Więcej o tym na pewno usłyszcie w niedzielę (17.09.) także w programie Opowieści o Regionie.

Festiwal Produktów Lokalnych i Zanikających Zawodów

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj